Unijne miliony na polkowickie projekty (WIDEO)

Ponad 9 milionów unijnego dofinansowania otrzymała w tym roku gmina Polkowice na realizację siedmiu projektów. Prawie połowę pochłonie ten dotyczący informatyzacji urzędu gminy. Pozostałe związane są z edukacją i niską emisją. Wartość wszystkich projektów sięga ponad 14 mln zł.

Gmina chwali się wysokością unijnego dofinansowania, choć – jak zapewnia burmistrz Wabik – Polkowicom, jako jednemu z najbogatszych samorządów w kraju nie jest łatwo zdobywać fundusze zewnętrzne.

– Często nam się o tym wprost mówi, jednak nie oddajemy pałeczki i walczymy o to – podkreśla Wiesław Wabik, burmistrz Gminy Polkowice. – I w tym roku pozyskaliśmy grubo ponad dziewięć milionów złotych samych funduszy zewnętrznych, europejskich. Oprócz tego pozyskujemy też środki z funduszy krajowych, związane choćby z budownictwem mieszkaniowym. Dodam, że wartość wszystkich pozyskanych przez nas środków zewnętrznych w tym roku to kwota 22,5 miliona złotych przeznaczona na osiemnaście różnych projektów.

Prawie połowę unijnego dofinansowania pochłonie informatyzacja urzędu gminy. Ma to usprawnić załatwienie wielu spraw inwestorom i mieszkańcom.

– Aby móc się uwierzytelnić jako osoba indywidualna albo przedsiębiorca konieczne będzie założenie konta na platformie ePUAP, tak zwanego profilu zaufanego, co jest równoważne podpisowi elektronicznemu czy osobistemu – wyjaśnia Paweł Rudkowski, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Zewnętrznych w ratuszu. – Można będzie złożyć wniosek, zapłacić podatek lub załatwić inną sprawę. Osoba, która założy sprawę w urzędzie otrzyma jej numer i będzie mogła sprawdzić, na każdym etapie, w jaki sposób jest ona załatwiana. Będzie też otrzymywać powiadomienia dotyczące danej sprawy.

Kolejne projekty dotyczą m.in. budowy lub przebudowy ścieżek rowerowych, termomodernizacji biblioteki i budynku przy ul. Górnej 2, gdzie wcześniej mieściła się siedziba starostwa powiatowego.

– Znajdą się tam biura urzędników mieszczące się obecnie w kamieniczkach należących do PTBS – mówi Elżbieta Gałek-Kapusta, dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Zewnętrznych w ratuszu.

Wartość wszystkich projektów, na które gmina Polkowice otrzymała unijne dofinansowanie sięga ponad 14 mln zł.

Zobacz także: 

 

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Tadeusz napisał(a):

    Kolejna kamienica dla urzednikow. Tym samym przelamany zostanie prym bankow na rynku. Jakas paranoja jedyne miasto w kraju gdzie rynek to tylko urzedy , banki. Pamietajcie ludzie o tym przy wyborach

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..