Tomasz Kot ambasadorem Legnicy (WIDEO)

Pochodzący z Legnicy aktor Tomasz Kot dołączył do grona ambasadorów Legnicy. Tytuł i pamiątkową grafikę przedstawiającą historyczny herb miasta odebrał z rąk prezydenta Tadeusza Krzakowskiego w piątkowy wieczór w kinie Helios. Okazją do uhonorowania popularnego aktora był pokaz specjalny najnowszego filmu Łukasza Palkowskiego pt. „Najlepszy”, w którym w jedną z ról wcielił się Tomasz Kot.

Tym samym aktor dołączył do zacnego grona ambasadorów Legnicy: reżysera Waldemara Krzystka i dziennikarki Beaty Tadli. Co ciekawe, cała trójka to absolwenci tej samej szkoły: I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Tomasz Kot tytuł odebrał tuż po zakończeniu projekcji. Był wyraźnie wzruszony.

– Ambasadorem czuję się już od jakiegoś czasu, od chwili, kiedy tylko pojawiłem się w Warszawie. W ramach poznawania nowych aktorów ci starsi pytają zazwyczaj: „skąd jesteś?”. Kiedy mówiłem, że z Legnicy, od razu pytali, czy znam Krzystka, bo on też jest z Legnicy. Od kilku lat jest tak, i nie da się tego faktu ukryć, że coraz więcej filmów powstaje w Legnicy, więc jeśli jacyś moi koledzy coś tu kręcili i spotykają mnie później na ulicach Warszawy, mówią: „byłem w twoim mieście”. Dlatego bardzo się cieszę z tej nagrody, Legnica jest częścią mojej tożsamości, bardzo dziękuję za ten tytuł. Postaram się nie dać plamy i być jeszcze lepszym legniczaninem – zapewnił Tomasz Kot.

Wzruszenia nie krył także prezydent Legnicy.

– Wspaniale mówisz o naszym mieście i za to ci dziękuję, bo w bardzo różnych sytuacjach przyznajesz się do miasta, z którego pochodzisz, to jest coś wspaniałego. Zawsze pamiętaj, że tu jest twój dom – powiedział Tadeusz Krzakowski.

Pokaz specjalny filmu „Najlepszy” miał miejsce w piątkowy wieczór, na tydzień przed krajową premierą. Najnowszy obraz Łukasza Palkowskiego, twórcy m.in. kinowego hitu „Bogowie, to  laureat aż pięciu nagród na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobył Nagrodę Publiczności i Złotego Klakiera – był najdłużej oklaskiwanym filmem, a owacje na stojąco trwały aż 7 minut i 57 sekund.

Jakub Gierszał, Jerzy Górski

Został uhonorowany również Nagrodą Festiwali i Przeglądów Polskiego Filmu za Granicą. Nagroda za profesjonalny debiut aktorski została przyznana Kamili Kamińskiej, która w filmie gra Ewę – lekarkę i miłość głównego bohatera. Jury doceniło również scenografię filmu, za którą nagrodzono Marka Warszewskiego.

Film realizowany był głównie w Legnicy. To prawdziwa historia Polaka, który zachwycił świat. Miał nie żyć, a dokonał niemożliwego. Reżyser kinowego hitu „Bogowie”, Łukasz Palkowski, ponownie sięgnął po życiorys niezwykłej osoby – człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna.

Głównym bohaterem jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który przez lata związany był z Legnicą i który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24 godz. 47 min 46 s. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

Na ekranie zobaczymy doborową obsadę, m.in.: Jakuba Gierszała, Janusza Gajosa, Magdalenę Cielecką, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Kota, Mateusza Kościukiewicza, Adama Woronowicza, Artura Żmijewskiego, Annę Próchniak, Kamilę Kamińską i Szymona Warszawskiego. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński junior, który odebrał nagrodę podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni za zdjęcia do „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego.

Równolegle z wejściem filmu do kin, które nastąpi 17 listopada, na rynku ukaże się książka pt. „Najlepszy” – fabularyzowana biografia Jerzego Górskiego. Jej autorem jest Łukasz Grass – redaktor naczelny Business Insider Polska i założyciel Akademii Triathlonu.

Telewizyjną relację z pokazu filmu „Najlepszy” zaprezentujemy w poniedziałkowym serwisie informacyjnym TV Regionalna.pl. Poniżej materiał filmowy z chwili wręczenia nagrody Tomaszowi Kotowi, a także zwiastun filmu „Najlepszy”.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..