Opublikowany: wt, Kwi 9th, 2019

Szable i pałasze w MAH

„Szable i pałasze żołnierza polskiego 1794 – 1918” – taki tytuł nosi wystawa, która już 11 kwietnia zostanie otwarta w Muzeum Archeologiczno Historycznym w Głogowie. Wernisaż odbędzie się o godzinie 17. Poprzedzi go wykład autora wystawy Włodzimierza Kwaśniewicza.

Na ekspozycję składa się 27 szabel i trzy pałasze. Broń pochodzi ze zbiorów znanego kolekcjonera Pawła Komorowskiego.

– Prezentowane wzory i typy szabli i pałaszy, znajdowały się w rękach polskich żołnierzy w czasach zaborów czyli od 1794 do 1918 roku. Ten fragment kolekcji pana Komorowskiego podzielony jest na szable polskie, austriackie, rosyjskie, niemieckie i francuskie, które były wykorzystywane w różnych formacjach walczących o wyzwolenie – mówi Włodzimierz Kwaśniewicz, autor wystawy.

Ekspozycja została wzbogacona o liczne ilustracje i fotografie, na których można będzie zobaczyć prezentowane szable i pałasze u boku żołnierzy polskich w różnych okresach. Wystawa będzie więc atrakcyjna dla wszystkich miłośników historii, a przede wszystkim dla miłośników wojskowości i broni białej. – Szabla to przecież królowa polskiej broni, którą od XVI wieku stale wszyscy nosili u boku – twierdzi W. Kwaśniewicz.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia, o godz. 17. Otwarcie ekspozycji poprzedzi wykład poświęcony szablom i pałaszom, który wygłosi autor wystawy.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..