Radni zmienili nazwę ul. 11-go Lutego na… 11 Lutego

POLKO_11_LUTEGOJednogłośnie polkowiccy radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy 11-go Lutego na osiedlu Sienkiewicza. I zmienili ją na 11 Lutego, z nowym uzasadnieniem. Przysłowiowym rzutem na taśmę decyzję tę próbował zablokować Wojciech Fenrich ze Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice, proponując dwie inne nazwy.

Zmianę nazwy ul. 11-go Lutego, a także trzech innych w Polkowicach: Hanki Sawickiej, Franciszka Zubrzyckiego, Walki Młodych, wskazał w swojej opinii Instytut Pamięci Narodowej. Kłopot był tylko z pierwszą z nich. Według IPN, „11 lutego 1945 r. przez oficjalną propagandę (radziecką, a nast. PRLowską) był uznany za datę wyzwolenia Legnicy i miast regionu spod panowania faszystów. Ze względu na doświadczenie zniewolenia podczas okupacji sowieckiej w latach 1939-1941 i po 1944 roku nie powinno gloryfikować się zwycięstw Armii Czerwonej”.

– Jest to upamiętnienie wkroczenia Armii Czerwonej do miasta, choć faktycznie było to wcześniej, 9 lutego – mówił Emilian Stańczyszyn, przewodniczący rady miejskiej.

W sprawie zmiany nazwy wypowiedzieli się też mieszkańcy ul. 11-go Lutego, o czym przypomniał przewodniczący rady. Byli temu przeciwni. W efekcie, data w nazwie zostaje, zmienia się natomiast uzasadnienie. Nowa nazwa 11 Lutego symbolizuje Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Wtedy obchodzone jest też wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes.

– Wiele absurdów już słyszałem, a to jest kolejny – stwierdził Wojciech Fenrich ze Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice. – Będzie to zmiana pozorna bez względu na to, jaką genezę do tego się dobuduje. Trzeba być dosłownym i opierać się na faktach. Pozostawienie nazwy 11 Lutego jest narzuceniem własnej retoryki. Będzie niezgodne z obowiązującym prawem – przekonywał i zaproponował kolejne nazwy: 11 Listopada oraz Najświętszej Marii Panny z Lourdes.

Przewodniczący rady podziękował za tę propozycję, „bardzo godną”, powołał się na wolę mieszkańców, a potem radni przegłosowali przygotowany projekt uchwały.

Przypomnijmy, ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej weszła w życie 2 września 2016 roku. Samorządy mają 12 miesięcy na jej realizację.

UR

Dodaj komentarz