Polska na drodze do Polexitu?

Donald Tusk Angela Merkel
Fot. European People’s Party (via Flickr)

– Musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania do Unii Europejskiej. Powinniśmy zacząć prowadzić politykę negatywną – stwierdził minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, komentując ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Czy polski rząd dąży do wyjścia z Unii Europejskiej? Rozmawiano o tym w programie „Konfrontacje” w TV Regionalna.pl.

W kontekście ostatnich wydarzeń coraz częściej mówi się o Polexicie. Czy mamy czego się bać?

– PiS nigdy nie mówił o tym, żeby wyjść z Unii. Stanowisko rządu jest takie, że jesteśmy w Unii i nie mamy zamiaru nic robić, żeby z niej wyjść. Ale przewodniczący rady powinien być neutralny w stosunku do wszystkich krajów, a Donald Tusk wypowiadał się bardzo negatywnie o naszym rządzie – mówi posłanka PiS Ewa Szymańska i jednocześnie pyta: – Co ma przeciętny Polak z tego, że przewodniczącym Rady Europejskiej jest Donald Tusk?

– Macie dziwne podejście. Jak Tusk się nie odzywał w sprawach Polski, to było źle, jak coś powiedział, to też źle – ripostuje Ewa Drozd, posłanka PO. – Donald Tusk doprowadził do dobrej współpracy i postrzegania państw grupy wyszehradzkiej jako partnerów, przygotował unię na Brexit, zabrał stanowczy głos w sprawie sankcji wobec Rosji, nie wiemy, co by się wydarzyło w innym wypadku – argumentuje.

Czy zatem Polacy korzystają na tym, że Donald Tusk przewodniczy Radzie Europejskiej?

– Jeżeli spojrzymy na kompetencje przewodniczącego rady, to nie jest to stanowisko, które decyduje o przyznawaniu finansów czy przekazywaniu szczególnych kompetencji, bo Rada Europejska tym się nie zajmuje. Przewodniczący nie ma zatem zbyt wielkich możliwości, żeby cokolwiek dla Polski „załatwić”. Ale obecność Polaka w każdej instytucji i to na wysokim stanowisku kierowniczym ma dla nas znaczenie, dlatego że nas reprezentuje i wskazuje na naszą obecność. Poza tym, póki korzystamy z unijnych środków, nie powinniśmy odstawać – mówi Tymoteusz Myrda, radny wojewódzki z Bezpartyjnych Samorządowców.

Zgadza się z tym przedstawiciel Nowoczesnej.

– W perspektywie 2014-2020 Polska uzyskała blisko 100 miliardów euro funduszy strukturalnych, co jednoznacznie pokazuje, że jako kraj czerpiemy wiele korzyści będąc w Unii. Cieszę się z każdego sukcesu Polaka za granicami – deklaruje Jacek Zahorski, przewodniczący koła Nowoczesnej w Głogowie. – Jego [Donalda Tuska – przyp. red] zadaniem jest  dbanie o spójność rady, zawieranie konsensusu i porozumienia i tym zakresie okrzyknięto jego sukces. Poza tym Tusk przyczynił się do tego, że ewentualne zniesienie sankcji wobec Rosji jest uzależnione od realizacji zadań wyznaczonych w porozumieniu mińskim – dodaje.

Z wyjątkiem Polski żaden z krajów członkowskich UE nie sprzeciwił się wyborowi Tuska na przewodniczącego rady. Czy to oznacza, że PiS utracił zupełnie zdolność koalicyjną? Czy będzie w stanie negocjować nowy unijny budżet? O tym wszystkim rozmawiali goście programu Konfrontacje w TV Regionalna.pl.

Premierowe odcinki emitowane są w każdy poniedziałek o godzinie 18.15. Od niedawna telewizja dostępna jest też w sieci Netia na 274 kanale.

Zapraszamy do obejrzenia całej dyskusji:

Dodaj komentarz