Opublikowany: śr, Kwi 10th, 2019

Obraz św. Hieronima w Głogowie

Obraz przedstawiający św. Hieronima jest bez wątpienia jedną z najcenniejszych pamiątek po dawnym Głogowie, jaka uchowała się po wojennej zawierusze. Jeszcze przed świętami wielkanocnymi można będzie go zobaczyć w głogowskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym.

Przed wojną obraz przedstawiający św. Hieronima był ozdobą głogowskiej kolegiaty. Jego losy tuż po wojnie nie do końca są znane. – Hieronim ostatecznie trafił w ręce ojców Redemptorystów i znajdował się w należącym do nich muzeum w Bardzie Śląskim – informuje Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.

Ponad dziesięć lat temu podjęto starania, by dzieło wróciło do Głogowa. W efekcie obraz, którego właścicielem nadal jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jako depozyt trafił do głogowskiego muzeum.

– Święty Hieronim pokutujący ze św. Janem Ewangelistą i donatorem” pokazywany był w Muzeum Archeologiczno – Historycznym już na wystawie „Aliquantulum”, podczas której prezentowane były sakralne zabytki po dawnym Głogowie – przypomina Waldemar Hass, zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno – Historycznego. – W ubiegłym roku można było podziwiać obraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu podczas wystawy zatytułowanej „Moda na Cranacha”. Teraz przygotowujemy się ponownie do pokazania Hieronima w muzeum. Będzie to wystawa długoterminowa, do czasu powrotu obrazu do kolegiaty – dodaje.

Święty Hieronim zaprezentowany zostanie w formie galerii jednego obrazu. Obok niego znajdą się także informacje na temat samego dzieła, jak i głogowskiej kolegiaty. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 11 kwietnia o godz. 17 w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie. Data namalowania obrazu przedstawiającego św. Hieronima nie jest dokładnie znana. Przyjmuje się, że powstał on pomiędzy 1510 a 1530 rokiem. Nie jest też znany jego autor i tu również przyjmuje się, że był to artysta związany ze szkołą naddunajską, której przedstawicielem był m.in. Lucas Cranach, którego dzieło – „Madonna z dzieciątkiem” było ozdobą głogowskiej kolegiaty. Postać św. Hieronima została namalowana temperą na lipowej desce. W 2010 roku obraz został poddany konserwacji.

Źródło: MAH

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..