Najnowszej generacji cyfrowy aparat rentgenowski działa już w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Urządzenie wykonuje zdjęcia bardzo dobrej jakości przy niższej dawce promieniowania. Cała inwestycja kosztowała ponad 850 tysięcy złotych.
Nowy aparat rentgenowski działa w polkowickiej przychodni od kilku dni. To drugie tego typu urządzenie w placówce, która czynna jest przez całą dobę.
– Potrzeba zakupu nowego aparatu wynikała z tego, że wykonujemy bardzo dużo projekcji, około 2500 w skali miesiąca – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
Jak dodaje, to także pewne zabezpieczenie w sytuacji ewentualnej awarii sprzętu. Wtedy pacjenci musieliby jechać do innej placówki.
Kadra obsługująca aparat rentgenowski została przeszkolona. W sterowni znajduje się monitor umożliwiający obserwację pacjenta.
– Jest specjalne nagłośnienie, a także muzyczka, którą możemy puścić, jeśli jest to dłuższe badanie – dodaje Celina Cisło (na zdj.), technik RTG.
Dla pacjentów zakup nowego aparatu RTG oznacza przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na badanie i postawienie diagnozy.
– Badanie przesyłane jest bardzo szybko, to kwestia minuty, dwóch, trzech, tak by można je było diagnozować – mówi lek. Roman Pawecki, kierownik pracowni diagnostyki obrazowej w PCUZ. – Do tego, badanie jest archiwizowane. Przez około 20 lat pozostaje w systemie, tak że pacjent ma do niego dostęp.
Cała inwestycja kosztowała ponad 850 tysięcy złotych. Została sfinansowana ze środków Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.