Nowe zaświadczenia dla firm

Prowadzisz własną firmę i nie lubisz wizyt w urzędach? ZUS wprowadził nowe ułatwienie dla osób takich, jak ty. W czasie jednej, krótkiej wizyty dostaniesz do ręki zaświadczenia, których potrzebujesz dla sprawnego działania twojej firmy.

W placówkach ZUS płatnicy składek mogą otrzymać trzy nowe rodzaje zaświadczeń. Pierwsze z nich to zaświadczenie potwierdzające, że jako płatnik (właściciel firmy) zgłosiłeś swojego pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

– Dotychczas o takie zaświadczenie mógł wystąpić jedynie sam pracownik, teraz może to także zrobić jego szef, który płaci składki do ZUS – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Takie zaświadczenie jest potrzebne na przykład wtedy, gdy ktoś składa wniosek o kartę pobytu dla pracownika-cudzoziemca.

Kolejny z dokumentów, który można otrzymać od ręki, to zaświadczenie potwierdzające, że właściciel firmy figuruje w bazie ZUS jako płatnik składek.

– Takie zaświadczenie może być w pewnych przypadkach alternatywą dla zaświadczeń o niezaleganiu w opłatach składek, ale tylko wtedy, gdy nie jest wymagane podanie salda na koncie w ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.

Dotychczas płatnicy czasami występowali z wnioskiem o niezaleganie w opłatach składek tylko po to, by potwierdzić status płatnika. Obecnie mają do tego specjalne zaświadczenie, przy którym ewentualne zadłużenie w ZUS nie jest wykazywane, bo potwierdza się wyłącznie fakt zarejestrowania firmy jako aktywnego płatnika składek.

Ostatnie zaświadczenie, które od dzisiaj jest dostępne od ręki, to dokument potwierdzający liczbę osób zgłoszonych przez firmę do ubezpieczeń w określonym czasie. Takie zaświadczenie może być przydatne płatnikom np. przy rozliczeniach prowadzonych z innymi instytucjami, np. Powiatowym Urzędem Pracy lub Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zaświadczenia można uzyskać wybierając na biletomacie przycisk, kierujący do stanowiska doradcy płatników, którzy urzędują w salach obsługi klientów przeznaczonych specjalnie do obsługi firm.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..