No More Ransom – nie płać więcej przestępcom!

Projekt No More Ransom powstał z inicjatywy policji holenderskiej, Europolu i firm zajmujących się bezpieczeństwem w sieci. Zamieszczone na stronie internetowej klucze deszyfrujące pozwalają odblokować 84 rodzaje wirusów typu ransom. Do projektu dołączyła polska Policja.

Strona internetowa „No More Ransom” jest inicjatywą utworzoną przez National High Tech Crime Unit of the Netherlands’ Police, Europejskie Centrum Cyberprzestępczości Europolu oraz dwie firmy zajmujące się bezpieczeństwem sieciowym – Kaspersky Lab i McAfee.

– Celem jest pomoc ofiarom, których komputery zostały zaszyfrowane przez ransomware – informuje podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie. – Chodzi o odzyskanie danych bez konieczności płacenia przestępcom.

Platforma „No More Ransom” została uruchomiona w lipcu 2016 roku i dotąd odwiedziło ją ponad 1,4 miliona osób. Obecnie strona dostępna jest w 28 językach. Do projektu dołączyło też Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Wkrótce dostępna będzie polska wersja strony.

Na stronie www.nomoreransom.org znajdują się 52 bezpłatne narzędzia, które pozwalają na odszyfrowanie 84 rodzin ransomware.

– W myśl maksymy „lepiej zapobiegać, niż leczyć” ważna jest właściwa profilaktyka – dodaje Bogdan Kaleta. – Dlatego twórcy projektu stawiają na edukację. Właściwe i odpowiedzialne korzystanie z internetu pozwala minimalizować zagrożenia. Im więcej uczestników wspierających ten projekt, tym lepsze wyniki. Inicjatywa ta jest otwarta dla innych podmiotów publicznych i prywatnych.

Liczba współpracujących w ramach projektów No More Ransom wzrosła do 119. Najsilniejsze agencje zajmujące się egzekwowaniem prawa to niemiecka policja BKA, polska i słowacka policja. W projekt zaangażowanych jest już 81 partnerów pozarządowych.

Źródło: KGP / Europol / dm/KPP Głogów/Fot. UR

O Autorze

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..