NIK chwali Legnicę za projekt odnowy zieleni

Najwyższa Izba Kontroli uznała legnicki projekt „Odnowa zieleni średniej i wysokiej” za wzorcowy dla innych gmin. – NIK w swoim raporcie stwierdziła, że nasz projekt odnowy zieleni jest bardzo dobry pod względem przejrzystości i formalno-prawnym, został więc uznany jako dobra praktyka – komentuje Henryka Zdziech, ogrodnik miejski.

Gminny projekt, realizowany wspólnie z mieszkańcami i miejskimi instytucjami, ruszył nad Kaczawą już kilkunaście lat temu. Jak podają urzędnicy, w ramach tego przedsięwzięcia tylko w tym roku w Legnicy zostanie posadzonych w sumie ponad 6 tys. drzew i krzewów. To m.in. klony kuliste, brzozy brodawkowate, kasztanowce czerwone, ligustry pospolite, tawuły japońskie czy krzewuszki cudowne. Trafią one do zarządców nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, szkół, przedszkoli i innych placówek.

Działania gminy w tym zakresie oceniła NIK. Jak podają przedstawiciele magistratu, projekt został uznany w raporcie jako dobra praktyka. Znalazło się w nim również zalecenie dla innych samorządów, by wzorce czerpały właśnie z Legnicy.

Henryka Zdziech

Dla mieszkańców najważniejsze jest jednak to, że ich okolica będzie się wzbogacać o nowe krzewy i drzewa. Uzupełnienia ubytków czy nasadzenia nowych roślin można się spodziewać szczególnie na terenach zielonych przeznaczonych do rekreacji, ale i np. nieużytkach. Jest tylko jeden warunek – zieleń musi trafić w miejsca ogólnodostępne.

– Ten projekt angażuje lokalną społeczność do działania. Wspólnie sadzą drzewa, krzewy i dbają o nie. Zielona inicjatywa gminy staje się coraz bardziej wspólną sprawą legniczan – ocenia Henryka Zdziech, ogrodnik miejski.

Warto przypomnieć, że w latach 2017-2018, właśnie w ramach programu odnowy zieleni średniej i wysokiej, nad Kaczawą posadzono ponad 900 drzew i prawie 33 tys. krzewów.

Dodaj komentarz