Opublikowany: nie, Paź 22nd, 2017

Nadzwyczajny koncert organowy

Ostatnia niedziela października upłynie melomanom pod znakiem Koncertu Nadzwyczajnego Legnickich Wieczorów Organowych.

Związany z 500-leciem Reformacji koncert odbędzie się w jednej z najstarszych i najpiękniejszych świątyń na Śląsku – Ewangelickim Kościele Marii Panny w Legnicy, którego początki sięgają XII w. To tu modliła się powołana później w poczet świętych Jadwiga Śląska, żona Henryka I Brodatego i matka Henryka Pobożnego. Sam Henryk Pobożny też modlił się w tej świątyni – w 1241 r., przed wyruszeniem na Bitwę pod Legnicą. I właśnie w tym kościele, już współcześnie, kręcono sceny do znanego filmu „Mała Moskwa”.

W świątyni znajdują się niezwykle cenne, ponad stuletnie organy, za którymi 29 października zasiądzie znakomita artystka, prof. Irena Wisełka-Cieślar – jedyna kobieta organistka tegorocznych Legnickich Wieczorów Organowych.

Prof. Wisełka-Cieślar jest dziekanem Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi. Występuje jako solistka i kameralistka w wielu krajach świata. Uczestniczy w pracach jury znaczących konkursów organowych. Zrealizowała wiele nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Telewizji Holenderskiej. Od ponad 20 lat jest kierownikiem artystycznym stworzonego przez siebie cyklu koncertów „Niedziela z muzyką u św. Mateusza” w Kościele Ewangelickim św. Mateusza w Łodzi. W 2013 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W jej wykonaniu legnicka publiczność będzie mogła wysłuchać utworów m.in. Brahmsa, Bacha i Walthera.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.15. Wstęp wolny.

źródło: materiały prasowe

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..