Mundurowi kontrolują. „Skąd ta choinka?”

Legniccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej i Straży Rybackiej odwiedzają miejsca sprzedaży choinek i karpi. Mundurowi sprawdzają, skąd pochodzą sprzedawane drzewka oraz w jakich warunkach przetrzymywane są ryby, które trafią na świąteczne stoły.

„Choinka i karp” to przedświąteczna akcja funkcjonariuszy policji, którzy łączą siły z kolegami ze Straży Leśnej i Straży Rybackiej. To działania profilaktyczne, które mają służyć profilaktyce i poprawie bezpieczeństwa na terenie powiatu legnickiego.

– Dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wraz ze Strażą Leśną i Strażą Rybacką od kilku dni na terenie powiatu legnickiego kontrolują miejsca w których prowadzona jest sprzedaż choinek bądź karpi. Celem wspólnych patroli jest poprawa bezpieczeństwa, przypominanie obowiązujących przepisów i konsekwencji prawnych – wylicza mł. asp. Jagoda Ekiert. – Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej poza sprawdzaniem punktów sprzedaży choinek, pod kątem ich źródła pochodzenia, patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek. Kontrolując punkty sprzedaży karpi funkcjonariusze Policji wspólnie ze Strażą Rybacką zwracają uwagę na warunki w jakich przetrzymywane są karpie ich pochodzenie oraz sposób ich przetransportowywania – wyjaśnia mł. asp. Ekiert.

Stróże prawa przypominają, że nielegalnie wycinanie drzewa w lesie, wartego nie więcej niż 500 zł, w świetle prawa jest wykroczeniem. Kara? Do 30 dni aresztu, ograniczenia wolności do 1 miesiąca lub grzywna do 5 tys. zł.

Jagoda Ekiert

– Jeśli wartość drzewa jest jednak większa, to za jego kradzież lub przywłaszczenie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Nie bez winy pozostanie i ten, który kupi choinkę, która jak mógł przypuszczać pochodzi z nielegalnego źródła. Nabywca w takim przypadku narazić się może na odpowiedzialność za wykroczenie, bądź przestępstwo paserstwa – podkreśla legnicka policjantka.

Z kolei zasady handlu żywymi rybami regulują zapisy Ustawy o ochronie zwierząt. Sprzedawcy i klienci mają obowiązek humanitarnego traktowania karpi, a okazy przeznaczone do sprzedaży muszą być przetrzymywane w odpowiedniej ilości wody. W trakcie transportu muszą też mieć możliwość oddychania, a ich uśmiercanie powinno przebiegać w sposób humanitarny, w miejscu specjalnie do tego wydzielonym.

Dodaj komentarz