Macierewicz kusi legnickich studentów

Ministerstwo Obrony Narodowej przywraca ideę ochotniczego szkolenia studentów. Legia Akademicka – to pilotażowy program skierowany do tej grupy młodzieży. Spotkanie z osobami zainteresowanymi projektem odbędzie się w najbliższą środę, 8 listopada, o godz. 10 w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

– Przed siłami zbrojnymi RP stoi pilne zadanie odbudowy rezerw osobowych, które zapewni większy dopływ młodszych wiekiem żołnierzy, w szczególności oficerów i podoficerów – czytamy w komunikacie uczelni. „W tym celu Ministerstwo Obrony Narodowej planuje w roku 2017 uruchomienie programu pilotażowego ochotniczego szkolenia studentów pod nazwą Legia Akademicka. (…) Będzie odbywało się na podstawie (…) Ustawy (…) o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w którym określono, iż obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz pełnieniu okresowej służby wojskowej, natomiast dla osób przeniesionych do rezerwy, niebędących żołnierzami rezerwy, obowiązek ten polega wyłącznie na odbywaniu ćwiczeń wojskowych”.

Program nauczania obejmuje około 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywać się będą w formie wykładów. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik, po złożeniu wniosku do organów wojskowych, otrzyma kartę powołania na ćwiczenia.

Część praktyczna będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych w przerwie wakacyjnej. Praktyka ma mieć dwie tury: po sześć tygodni każda. Składać się będą z dwóch modułów: szkolenia podstawowego (trwa 21 dni i zakończone jest egzaminem oraz złożeniem przysięgi) i szkolenia podoficerskiego (trwa 21 dni i zakończone jest egzaminem oraz mianowaniem na stopień kaprala rezerwy).

Docelowo program pilotażu przewiduje także uruchomienie modułu oficerskiego oraz ujęcie absolwentów szkół średnich, którzy w ramach pilotażowego programu klas wojskowych ukończą szkolenie podstawowe. W takim wypadku absolwenci będą mogli rozpocząć szkolenie wojskowe na studiach od razu od modułu podoficerskiego. Za dzień szkolenia poligonowego student ochotnik, jak każdy szeregowy, otrzyma 91,20 zł.

Zakłada się, że studenci – którzy ukończą kurs przygotowujący do egzaminu na oficera z wynikiem pozytywnym – po uzyskaniu wykształcenia wyższego – zostaną skierowani do wyższej uczelni wojskowej na egzamin oficerski.

ŹRÓDŁO PWSZ LEGNICA

Dodaj komentarz