Los pałacu w Suchej Górnej nie jest zagrożony

SUCHA_GORNAProjekt modernizacji zabytkowego pałacu w Suchej Górnej, gmina Polkowice, nie otrzymał dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale inwestycja nie jest zagrożona. Będzie realizowana przez gminę, choć może potrwać dłużej niż było to planowane.

Szacowaną na 9 milionów złotych modernizację pałacu w Suchej Górnej, wraz z projektem, gmina Polkowice zamierzała wykonać w ciągu dwóch lat, licząc na dofinansowanie inwestycji.

– Nie otrzymaliśmy dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na ten projekt, ale jego realizacja nie jest zagrożona – zapewnia Adam Trybka (na zdj.), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, inicjator przedsięwzięcia. – Inwestycja będzie realizowana z budżetu gminy.

Jak dodaje radny, procedura przetargowa ruszy w tym roku, a same roboty budowlane mają się zakończyć w przyszłym roku.

W pałacu powstanie Centralny Ośrodek Kultury i Edukacji Wiejskiej, m.in. z Izbą Pamięci i Tradycji, która zostanie wbogacona o pamiątki i rekwizyty historyczne ze zlikwidowanej, a istniejącej pałacu do lat 90. Izby Pamięci oraz ze zbiorów prywatnych.

– Oryginalne rekwizyty historyczne, które zostaną tam umieszczone to dokumenty i zapiski żołnierzy, materiały archiwalne z czasów powojennych oraz czasów wojny, umundurowanie i oprzyrządowanie – dodaje Adam Trybka. – A ponadto: hełmy, odznaczenia, materiały propagandowe, mapy oraz inne rekwizyty. Znajdą się w niej również zabytkowe eksponaty służące do pracy w domostwach oraz gospodarstwie.

Warto dodać, że kompleks pałacowo – parkowy w Suchej Górnej znajduje się przy szlaku Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba.

UR/FOT. UR

Dodaj komentarz