Opublikowany: czw, Wrz 14th, 2017

Jak sprawdzi się Gwiezdna Arena?

Już jutro początek dwudniowego Festiwalu Słowiańskiego Lugidunum na legnickim osiedlu Kopernika. Na sobotę organizatorzy zaplanowali inaugurację Gwiezdnej Areny – małego amfiteatru, którego budowę sfinansowało miasto.

Jak zapowiadają przedstawiciele Ratusza, pierwszego dnia festiwalu publiczność dowie się m.in.dlaczego kichającemu życzymy „na zdrowie” czy dlaczego Boże Narodzenie przypada akurat w grudniu. Stanie się tak za sprawą prelekcji o dawnym osadnictwie na terenie dzisiejszej Legnicy. Później – tajemnice i skarby prastarej, słowiańskiej góry Ślęży.

Z kolei w sobotę, 16 września, już o godz. 15 uroczyste otwarcie Gwiezdnej Areny. Przypomnijmy, że inwestycja na największym legnickim osiedlu miała powstać w ramach LBO, jednak rzeczywisty koszt realizacji zadania dwukrotnie przerósł kwotę zabezpieczoną na ten cel. Dlatego prezydent Tadeusz Krzakowski postanowił wykreślić projekt z listy obywatelskich propozycji i zapowiedział, że gmina sfinansuje go z budżetu (Gwiezdna Arena dla mieszkańców Kopernika). Tak też się stało. Wiadomo już, że zabawa rozpoczęta przez artystów, którzy pojawią się na deskach nowej sceny potrwa do wieczora. Zakończy ją wspólne ognisko. Co czeka legniczan, którzy postanowią pojawić się na os. Kopernika?

– Przygotowane są warsztaty, animacje, koncerty i pokazy, związane z kulturą i życiem codziennym dawnych Słowian. Zaprezentują się lokalni rękodzielnicy oraz artyści nawiązujący do kultury dawnej. Odbędą się bezpłatne warsztaty, m.in. tkanie krajki, tj. dekoracyjnych wyrobów ludowych, zajęcia kaletnicze, kowalskie i rękodzielnicze – wylicza Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela SDK Kopernika przy ul. Koziorożca 9, także pod nrem tel. 76 723 09 82. Festiwal organizują: Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Dom Kultury Kopernik i TMŚ „Ślężańscy”.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..