GŁOGÓW. Byli mieszkańcy miasta chcą pomóc w odbudowie teatru (FOTO)

GLOGAUZ taką propozycją wystąpili do prezydenta Rafaela Rokaszewicza przedstawiciele Glogauer Heimatbund, niemieckiego stowarzyszenia byłych mieszkańców Głogowa, którzy w zeszłym tygodniu odwiedzili miasto. Jednym z tematów spotkania były plany związane z odbudową ruin teatru miejskiego, znajdującego się obok ratusza.

– Stowarzyszenie chce włączyć się w to przedsięwzięcie i zorganizować zbiórkę pieniędzy na odtworzenie popiersia Andreasa Gryphiusa, które znajdowało się nad głównym portalem, ale zaginęło – powiedział nam Rafael Rokaszewicz.

Jak dodał, organizacja chciałaby nawiązać ściślejszą współpracę z Głogowem. Dodajmy, że przyjazd jej przedstawicieli związany był z polsko-niemiecką wystawą o tematyce historycznej, której Glogauer Heimatbund jest współorganizatorem, obok Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie i Muzeum Śląskiego.

Przypomnijmy też, że pomysł odbudowy ruin Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie zaczął się konkretyzować podczas poprzedniej kadencji samorządu. Miałaby tam mieścić się szkoła muzyczna. Zorganizowano nawet konkurs na koncepcję, ale żaden projekt nie zyskał zdecydowanego poparcia. Obecne władze miasta nie zamknęły tematu. W tym roku ma być ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji na odbudowę teatru.

TEATR_MAKIET_WINDAZ kart historii Głogowa. Budowa teatru miejskiego rozpoczęła się w 1799 roku. Był to pierwszy, poza Wrocławiem, teatr mieszczański na Śląsku. Powstał na miejscu średniowiecznych ław mięsnych. Budynek zaprojektował Krzysztof Walentyn Schultze. W 1863 roku w niszy nad kolumnami umieszczono popiersie Andreasa Gryphiusa. Wcześniej przebudowano wnętrze, łącząc dwie kondygnacje i powstała wysoka widownia. Po przebudowie w 1926 roku zlikwidowano zewnętrzne schody, przywracając pierwotny kształt pierzei, a podczas modernizacji wnętrz zamontowano scenę obrotową. Teatr zniszczyły działania wojenne w 1945 roku.

UR/FOT. UM GŁOGÓW/UR

Dodaj komentarz