E-zwolnienia już blisko

Jeszcze tylko przez trzy tygodnie lekarze będą mieli prawo wystawić zwolnienie w formie papierowego dokumentu. 1 grudnia w całym kraju powszechne staną się e-zwolnienia.

Elektroniczne zwolnienia, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych określa jako e-ZLA, sprawią, że pracodawca szybciej otrzyma informację o chorobie pracownika. To duże udogodnienie nie tylko dla firm, lecz również lekarzy, którzy taki dokument wystawią szybciej – między innymi dlatego, że będą im w tym pomagać asystenci medyczni. Na upowszechnienie e-ZLA najbardziej jednak czeka sam ZUS, który w ten sposób również szybciej będzie otrzymywał informację o osobach, którym trzeba będzie wypłacić zasiłek chorobowy. Ułatwi to ubezpieczycielowi kontrolowanie osób przebywających na zwolnieniu, a w rezultacie zmniejszanie liczby świadczeń. W tej chwili pracownik ma siedem dni na dostarczenie papierowego zwolnienia pracodawcy. Zanim ten przekaże informację do ZUS, okres zwolnienia często już mija i Zakład traci możliwość sprawdzenia stanu zdrowia przez jego lekarza-orzecznika. Od 1 grudnia sytuacja zmieni się diametralnie.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, we wrześniu tego roku w formie elektronicznej wystawianych było niespełna 45 proc. zwolnień.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..