Za darmo można zbadać obecność wirusa

Tylko do końca roku w laboratoriach ALAB w Głogowie, Legnicy, Lubinie i Polkowicach można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki wirusa HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wystarczy kilka kropel krwi i po kwadransie już znamy diagnozę.

Niestety często chorzy przez długi czas nie wiedzą, że mają wirusa. Mało kto też wie, gdzie i w jaki sposób mogą się zarazić.

W ponad 170 punktach pobrań ALAB Laboratoria w całym kraju, w tym w 13 placówkach w województwie dolnośląskim, można bezpłatnie przeprowadzić diagnostykę pod kątem wirusa HCV.

HCV odpowiada za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba przez kilkadziesiąt lat potrafi rozwijać się bez wyraźnych objawów, a jeśli już się pojawiają, mogą być one łudząco podobne do grypy.

– Jest to wirus, którego miejscem działania jest wątroba. Może on doprowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby, a  konsekwencji do jej marskości a nawet raka – tłumaczy Bogusław Mącznik, kierownik laboratorium ALAB w Głogowie.

Badanie jest bardzo proste i polega na pobraniu kilku kropel krwi z palca. Na wyniki czeka się tylko 15 minut.

– Narażony na zakażenie wirusem jest każdy, kto ma jakiś kontakt z krwią – podkreśla Bogusław Mącznik. Ssytuacji, w których mogło dojść do zakażenia, jest wiele. Do głównych zaliczyć można: zabiegi medyczne, tatuowania, piercingu, akupunktury, jak również zabiegi w salonach fryzjerskich i kosmetycznych.

Bezpłatną diagnostykę można wykonać w całym kraju. Listę laboratoriów, które oferują te badania, można znaleźć tutaj.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..