Co jest hitem w polkowickiej Szkole Rodzenia?

Oddychać należy przeponą, a nowonarodzone dziecko najlepiej kąpać w… wiaderku. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych specjaliści uczą przyszłych rodziców, jak najlepiej powitać nowego członka rodziny. Szkołę Rodzenia finansuje gmina w ramach programu „Maluch”.

– Uczymy relaksacji i technik oddychania przeponą, co bardzo pomaga podczas porodu i obniża próg odczuwania bólu – wyjaśnia Elżbieta Michalska, dyplomowana położna z niemal 40-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w opiece przed- i okołoporodowej. – Poza tym dziecko rodzi się w lepszym stanie, bo matka wie, jak odpowiednio oddychając dobrze dotlenić maleństwo.

Program Szkoły Rodzenia obejmuje 12 bezpłatnych spotkań z położną, neonatologiem, psychologiem i rehabilitantką. Przyszłe mamy dowiadują się jak przebiega ciąża, jak powinna odżywiać się ciężarna, a także jak prawidłowo opiekować się noworodkiem, bawić się z nim i je nosić, mając na uwadze harmonijny rozwój małego człowieka. Wszystkie zajęcia uzupełniają ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające w sali gimnastycznej.

Hitem jest zachęta do kąpania noworodka w wiaderku, zamiast w tradycyjnej wanience.

– To nowość w Polsce, ale w innych krajach jest już coraz bardziej popularna – przekonuje Ewelina Bloch, rehabilitantka w Szkole Rodzenia. – W siedzącej pozycji, z lekko podwiniętymi i skrzyżowanymi nóżkami, dziecko czuje się w wodzie jak w łonie matki i bardzo chętnie korzysta z kąpieli – dodaje.

Z programu mogą korzystać mieszkanki gminy Polkowice. Na zajęcia przychodzą nie tylko z ciekawości.

– Obczytałam się trochę, mamy w rodzinie małe dzieci, ale i tutaj dostajemy sporą dawkę wiedzy, która na pewno się przyda – przyznają Katarzyna Olszenna i Magdalena Jagielska, młode mamy, które wczesną jesienią przywitają na świecie swoje pociechy. – To nasze pierwsze dzieci i warto spotkać się ze specjalistami.

W zajęciach uczestniczą także partnerzy.

– Najpierw panie mówią, że mąż nie chce być obecny przy porodzie, ale jak przyjdzie do nas raz czy drugi i jeszcze zobaczy innych panów, to zazwyczaj zmienia zdanie – dodaje Elżbieta Michalska. – Każda przyszła matka wybiera najlepszy dla siebie sposób urodzenia dziecka. Nie ma jednej recepty dla wszystkich. Naszą rolą jest edukowanie i pomaganie.

Szkoła Rodzenia działa w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych od ponad 20 lat. Od samego początku jest finansowana z budżetu gminy. Rocznie z programu korzysta około 40 mam.

Fot. PCUZ

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..