Brak PESEL-u to koniec firmy

Tylko do jutra osoby prowadzące działalność gospodarczą mają czas na uzupełnienie danych swojej firmy o numer PESEL. Po 19 maja brak tej informacji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oznaczać będzie urzędowe wykreślenie firmy z rejestru. Urzędnicy uspokajają: – Aktywne przedsiębiorstwa nie mają się czego obawiać.

Obowiązek uzupełnienia danych przedsiębiorcy o jego numer PESEL wprowadziła prawie trzy lata temu nowelizacja przepisów dotyczących swobody działalności gospodarczej. Biznesmeni mieli na to 30 miesięcy i wyznaczony im termin upływa właśnie jutro. Problem w tym, że wiele osób albo o tym obowiązku nie wiedziało, albo o nim zapomniało, albo… zostawiło sprawę na ostatnią chwilę. W rezultacie strona internetowa CEIDG jest przeciążona, a w urzędach ustawiają się kolejki przedsiębiorców próbujących na czas zaktualizować dane swojej firmy.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uspokaja, że po 19 maja nie dojdzie do hurtowego wykreślania firm z CEIDG. Wykreślanie jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek osobowych bez numery PESEL będzie odbywać się stopniowo.

– Realnie działający przedsiębiorcy nie muszą obawiać się wykreślenia z CEIDG. W przypadku braku numeru PESEL, Ministerstwo dokonało zmian bez konieczności ich angażowania. Wykreślenie dotyczy starych wpisów, które do dziś są w systemie, a które pochodzą ze starych ewidencji gminnych i od lat nikt ich nie zmieniał. To około 235 tysięcy wpisów. Wykreślenie ma charakter porządkujący, czyści rejestr z „nieaktywnych” wpisów, co jest niezbędne dla zachowania roli rejestru i bezpieczeństwa obrotu – wyjaśnia resort.

Obowiązek aktualizacji dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy zarejestrowali działalność przed 1 stycznia 2012 r. W 2011 r. to dane dotyczące firm były przenoszone z ewidencji gminnych do bazy CEIDG, a część wpisów była niekompletna. Ci, którzy założyli firmę – lub zaktualizowali jakiekolwiek informacje na jej temat – po tej dacie, mają numer PESEL uzupełniony. Bez niego system informatyczny CEIDG nie pozwala na dokonanie jakiejkolwiek zmiany dotyczącej firmy.

Ministerstwo samodzielnie zweryfikowało kilkaset wpisów, które nie posiadały numeru PESEL, ale miały numer NIP lub REGON i dla których była możliwość ustalenia numeru w bazie PESEL. Kilkunastu tysiącom firm resort dopisał ten identyfikator na podstawie informacji w bazach Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów. Do aktualizacji pozostało ponad 200 tys. podmiotów.

Czyszczenie CEIDG zacznie się od wpisów, w których szczątkowe dane uniemożliwiają identyfikację przedsiębiorcy. Będzie zatem kilka dni na uzupełnienie numeru PESEL. Jeśli przedsiębiorca nie zaktualizuje w porę swoich danych i jego firma zostanie usunięta z rejestru CEIDG, można będzie temu zaradzić. O przywrócenie wpisu trzeba będzie jednak wysłać pismo w tej sprawie do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Dodaj komentarz