Opublikowany: pt, Lip 6th, 2018

Białe na białym

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza dziś na wyjątkowy wernisaż wystawy prac Roberta Zięby, czyli jednego z najważniejszych francuskich malarzy współczesnych. Autor wypracował własny styl w malarstwie olejnym, który nazywa „białe na białym”. Prace artysty urzekają ciszą, czystością i łagodnym, melancholijnym nastrojem.

Urodzony w 1932 roku Robert Zięba jest potomkiem polskich emigrantów, którzy po pierwszej wojnie światowej wyjechali za chlebem pracować w alzackich kopalniach potasu. Profesjonalnym malowaniem zajął się dopiero w wieku 30 lat.

Wcześniej przez wiele lat pracował jako sztygar w kopalni soli i potasu w Alzacji. w młodości zajmował się również polskim tańcem ludowym. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Szwajcarii, Japonii, Niemczech, Grecji czy na Tahiti. Przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów malarskich dla dzieci i młodzieży. Za swą twórczość i działalność został uhonorowany prestiżowymi medalami i odznaczeniami: Medailles de la ville de Paris, Chambre et Senat, Conseil General du Haut-Rhin, Bretzel d’Or. Ponadto jest kawalerem Narodowego Orderu za Zasługi, członkiem Związku Artystów Francuskich i Fundacji Taylora.

Tematyka jego prac koncentruje się na dwóch tematach: pejzaż, najczęściej zimowy, ale także letni (np. z pobytu w Grecji) oraz martwa natura z kwiatami. Krytycy francuscy dostrzegają w jego malarstwie słowiański romantyzm, co znajduje uzasadnienie w tym, jak Zieba pielęgnuje swoją polskość.

Artysta Polskę odwiedzał kilkukrotnie. W 2012 roku miał prezentację swoich prac w Skansenie Górniczo–Hutniczym w Leszczynie koło Złotoryi. Wernisaż odbędzie się w Galerii sztuki w Legnicy przy pl. Katedralnym 1. Jego początek zaplanowano na godz. 18. Wystawa potrwa do 27 lipca, a wstęp jest wolny.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..