Bezrobocie będzie spadać

Poziom bezrobocia w Polsce ma nadal się obniżać i może spaść w najbliższych latach nawet do 3,3 proc – prognozuje Ministerstwo Finansów.

Prognoza ta jest częścią szerszej analizy resortu, dotyczącej głównych wskaźników ekonomicznych naszego kraju. MF przewiduje, że wzrost PKB Polski wyniesie w tym roku 3,8 proc., tyle samo w 2019 r., 3,7 proc. – w 2020 r. i 3,6 proc. rok później

Resort przewiduje także, że w tym czasie będzie spadał deficyt i zadłużenie sektora publicznego. Deficyt zejdzie do poziomu 0,7 proc. PKB w 2021 r., a zadłużenie do 46 proc. PKB. Ma to wynikać m.in. z ograniczania tzw. luki podatkowej – przyniesie to państwowej kasie 10,6 mld zł w 2018 r., a w 2019 r. 5,9 mld zł. Mimo dynamicznego wzrostu gospodarczego nie będzie mu towarzyszyć duży wzrost inflacji. Według resortu finansów nie będzie ona przekraczać w najbliższych latach 2,5 proc.

Co najciekawsze, Ministerstwo Finansów przewiduje, że nadal będzie spadać w Polsce poziom bezrobocia: do końca 2018 r. ma ono obniżyć się do 4,2 proc., a w 2019 r. – do 3,9 proc. Według analityków ministerstwa w dłuższej perspektywie bezrobocie w naszym kraju może się zmniejszyć nawet do 3,3 proc.

źródło: Kurier PAP

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..