Będzie wreszcie przebudowa pałacu w Suchej Górnej?

Po wielu latach jest wreszcie nadzieja na przebudowę zabytkowego pałacu w Suchej Górnej, gmina Polkowice. Ma tam powstać centrum kulturalno-edukacyjne.

Wykonawca prac został wybrany dopiero w czwartym przetargu. Najpierw nie było zainteresowanych, potem zgłosiły się firmy, ale oczekiwały wyższych kwot niż było to zaplanowane, co skutkowało ograniczeniem zakresu robót, poza samym budynkiem, i złagodzeniem wymogów wobec oferentów. W końcu jedna firma, z Grębocic, zakwalifikowała się do dalszej procedury.

– Obecnie wykonawca uzupełnia dokumenty niezbędne do zakończenia postępowania przetargowego – powiedział nam Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Postępowanie powinno potrwać do połowy września, po czym nastąpi podpisanie umowy. Plac budowy przekażemy jeszcze w tym roku – dodał.

Przebudowa pałacu była jednym ze sztandarowych punktów w kolejnych programach wyborczych rządzącego w mieście ugrupowania. Jest nadzieja, że zostanie zrealizowana.

Koncepcję przebudowy zaprezentowano już trzy lata temu: punkt przedszkolny, sale widowiskowa i konferencyjna, biblioteka multimedialna, Izba Pamięci i Tradycji. Dodajmy, że z tyłu budowli rozciąga się piękny park, a obok jest sala gimnastyczna.

Informacja o wyborze wykonawcy ucieszyła inicjatora całego przedsięwzięcia, radnego miejskiego.

– Cały czas żywię gorącą nadzieję, że proces modernizacji pałacu w Suchej Górnej znajdzie szczęśliwe zakończenie i będziemy mogli cieszyć się z odremontowanego obiektu – podkreśla Adam Trybka. – Z uroku pałacu i jego otoczenia będą mogli korzystać mieszkańcy naszej gminy, a także powiatu.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej na inwestycję zapisano, sumarycznie, ponad 12 milionów złotych.

Przypomnijmy, pałac pochodzi z XVIII wieku, przebudowany w 1880 roku, nie został zbyt mocno uszkodzony podczas drugiej wojny światowej. Budowla znajduje się na liście zabytków w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Do lat 90. zeszłego wieku mieściła się w nim szkoła podstawowa, która prowadziła też działalność społeczną i kulturalną. Działał w niej zespół muzyczny, a Izbę Pamięci Narodowej zwiedzali nie tylko uczniowie z całej okolicy, ale także żołnierze i kombatanci z całej Polski. Obecnie przed pałacem odbywają się m.in. uroczystości patriotyczne.

Fot. UR/Adam Trybka/ wizualizacja: UG Polkowice

  1. Kiedys w parku odbywały się dożynki, była izba pamieci do której przyjeżdżali ludzi e całej Polski. Teraz mamy obchody 11 listopada, atrakcje dla dzieci i dorosłych w parku ale brakuje nam palacu który powinien byc odbudowany bo jest pięknym obiektem.

  2. Ja się będę cieszył jak rozpoczną się pracę nad pałacem. Nie raz już dostaliśmy pod gębę , że rozpoczynają TUŻ TUŻ… minęło od tamtej pory z 4lata już ponad.

Dodaj komentarz