Opublikowany: pt, Lip 21st, 2017

Znów apelowali do głowy państwa (FOTO)

Legniczanie nie dają za wygraną i równie licznie, co wczoraj manifestowali przed siedzibą Sądu Okręgowego przy ul. Złotoryjskiej. Jutro robią sobie przerwę, by w niedzielę znów wziąć udział w proteście. Tym razem będzie to marsz, który zaplanowany jest na godz. 20 sprzed siedziby Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

– Wolność, równość, demokracja – te słowa powtarzały się dziś najczęściej. Uczestnicy piątkowego zebrania, to w dużej części osoby biorące udział już w poprzednich pikietach. Przychodzą coraz lepiej przygotowani. Tym razem wyposażyli się w nagłośnienie i nowe logo. Jest to słowo „Dość”, nawiązujące liternictwem i kolorystyką do hasła-klucza, jakim jest napis „Solidarność”.

Spotkanie, w którym udział wzięli m.in. poseł PO Robert Kropiwnicki czy poetka Anna Podczaszy, miało pokojowy charakter. Jego przebieg próbował zakłócić dojrzały motocyklista z orłem na plecach. – Skoro oni hałasują, to ja chyba też mogę narobić rabanu silnikiem? – pytał retorycznie.

W chwili, w której mężczyzna odpalił silnik, manifestanci akurat szykowali się do odśpiewania hymnu narodowego, będącego zwieńczeniem trwającej godzinę pikiety. Prowokacja się nie udała. Motocyklista, jak się szybko pojawił, tak i szybko zniknął.

Przypomnijmy, że legniczanie apelują do prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie trzech ustaw, które uzależniają władzę sądowniczą od jednego polityka, którym jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zmiany wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość doprowadzą do tego, że wszystkich 83 sędziów Sąd Najwyższego, i to w trakcie trwania kadencji, z dnia na dzień przejdzie w stan spoczynku. Kto z tego gremium będzie mógł nadal orzekać – zdecydują politycy, według zupełnie niejasnych kryteriów. Wielu Polaków wyraża swój sprzeciw. Wychodząc na ulice, nie chcą upartyjnienia sądów, a co za tym idzie – złamania trójpodziału władzy.

FOT. JOANNA MICHALAK, PRZEMYSŁAW ŁYSKAWA

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..