ZŁOTORYJA. Skarby odkryte na podwórku (FOTO, WIDEO)

IMG_20151121_160741Nieznane do tej pory średniowieczne grodzisko zostało odkryte w Wojcieszynie, wsi położonej w powiecie złotoryjskim, w gminie Pielgrzymka. Na podwórku pana Jacka, który prowadzi teraz gospodarstwo agroturystyczne, najprawdopodobniej mieszkał lokalny rycerz.

Grodzisko pochodzące najprawdopodobniej z XIII wieku odkrył archeolog Mariusz Łesiuk. Odkrycia dokonał siedząc przed komputerem.
– Siedziałem wieczorem przed komputerem, korzystałem z ogólnodostępnego portalu geoportal.gov.pl. Tam jest usługa obserwowania terenu bez drzew i wszelkich budynków. Dzięki temu dostrzegłem tu fosę i usypany wał – mówi Mariusz Łesiuk, archeolog, członek Fundacji Archeologicznej Archeo.
Przy użyciu nowoczesnych technologii udało się odkryć średniowieczne grodzisko. Swoją siedzibę miał tu rycerz. Najprawdopodobniej stała tu wieża mieszkalna. Co dokładnie znajdowało się w tym miejscu pokażą kolejne badania. Te nie mogą się odbyć bez specjalnego pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do tej pory udało się odkryć około sto fragmentów naczyń glinianych z XIII, może z początków XIV wieku.
– Jest to w stu procentach ceramika stalowo – szara, która na Dolnym Śląsku pojawiła się w XIII wieku, a zaniknęła w XVI – mówi Mariusz Łesiuk, archeolog, członek Fundacji Archeologicznej Archeo.
Jest to zupełnie nowe odkrycie, dotąd nieznane ani archeologom ani historykom. Pan Jacek, właściciel zagajnika, w którym odkryto grodzisko nie spodziewał się, że jego podwórko może skrywać takie skarby.
– Pewnego dnia pan Mariusz,z którym przyjaźnimy się od lat i mamy wspólne pasje, zapukał do naszych drzwi z taką rewelacją. Przyszliśmy tu i w ciągu kilku minut znaleźliśmy kilka skorup naczyń leżących na powierzchni – mówi Jacek Barciszewski – Nie spodziewałem się, że coś takiego znajduje się na naszym podwórku – dodaje pan Jacek.
Znalezione naczynia powinny trafić do muzeum. Pan Jacek myśli o rekonstrukcji grodziska, chociaż w minimalnym stopniu.
– Być może uda się nam umożliwić udział turystów w pracach archeologicznych, bo tak naprawdę dopiero zaczęliśmy, a mamy do zbadanie także inne fragmenty tego terenu – mówi Jacek Barciszewski.

 

zobacz też: 

 

MAK

Dodaj komentarz