Zdrowo w Wielkanoc. Czy to możliwe? (WIDEO)

IMG_2903Wielkanoc to czas, kiedy na stołach u większości z nas goszczą tradycyjne dania: żurek, kiełbasa, chrzan, majonez oraz jajka w przeróżnej postaci. Wychodzimy z założenia, że to tradycja określa, co jemy podczas wielkanocnych posiłków. 

W wielu domach obowiązkowo należy skonsumować jadalną zawartość koszyka wielkanocnego, która została poświęcona w Wielką Sobotę. U niektórych święconka jest też dodawana do świątecznego żuru.

Wielkanocne menu otwiera żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć szynki, wędlin, mięs, pieczeni, schabów i pasztetów. Podaje się do nich różne sosy, jednak najczęściej spotykanymi dodatkami są ćwikła i chrzan.

Na wielkanocnych stołach królują jaja, przygotowywane na wszelkie możliwe sposoby. Najpopularniejsze sposoby podawania jajek to: jajka faszerowane, z majonezem lub różne pasty jajeczne a także wszelkie sałatki z dodatkiem jajka. Najpopularniejsza nadal jest tradycyjna sałatka jarzynowa.

Ponadto w niemal w każdym gospodarstwie domowym spotkać możemy tradycyjne drożdżowe i piaskowe baby, mazurki, keksy i serniki. Obok tych ciast do specjałów zarezerwowanych do uświetnienia wielu dolnośląskich wielkanocnych stołów należy pascha. Powstaje ona z niekwaśnego, tłustego twarogu, masła, cukru, żółtek, z dodatkiem bakalii, konfitur, czekolady.

Jak pozostać w dobrej formie, nie cierpiąc z powodu przejedzenia i jednocześnie nie zadręczając się wyrzutami sumienia z powodu zbyt wielu kalorii? O tym w materiale filmowym.

Dodaj komentarz