Zanam łączy siły z Famurem

Fot. KGHM Zanam

KGHM Zanam chciałby produkować spawane podzespoły do zmechanizowanych obudów, które wytwarza Famur. Famur myśli o produkcji komponentów do maszyn górniczych powstających w Zanamie. To wzajemne zainteresowanie znalazło właśnie wyraz w liście intencyjnym o współpracy, podpisanym przez zarządy obu firm.

Obie firmy specjalizują się w produkcji i usługach na rzecz branży wydobywczej. Polkowicki Zanam produkuje samojezdne maszyny wykorzystywane głównie w kopalniach rudy miedzi. Famur obsługuje rynek górnictwa odkrywkowego i podziemnego: dostarcza zmechanizowane kompleksy ścianowe i kompleksy do drążenia wyrobisk korytarzowych dla głębinowych kopalń węgla, a także podziemne i naziemne systemy transportu, maszyny dla górnictwa odkrywkowego oraz urządzenia dla transportu towarów masowych i przeładunku.

– Obecnie w biznesie ważne są kontakty i dobre relacje, dlatego współpraca ze spółką Famur będzie w dużej mierze szansą na rozszerzenie wzajemnych powiązań, znalezienie dodatkowych partnerów biznesowych i umocnienie naszych pozycji na rynkach zagranicznych – mówi Bohdan Pecuszok, prezes KGHM Zanam.

Współpraca obu firm będzie dotyczyła przede wszystkim wspólnych przedsięwzięć obejmujących dystrybucję maszyn i urządzeń górniczych oraz obsługę posprzedażową na rynkach zagranicznych. Famur posiada obecnie spółki w Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie i w Indiach, co pokrywa się z planami ekspansji zagranicznej KGHM ZANAM. Firmy będą prowadzić również wspólne działania marketingowe

Zdaniem Mirosław Bendzery, prezesa Famuru, podpisany list intencyjny jest efektem dążenia obu spółek do rozwijania kompleksowej i długofalowej współpracy na rynkach światowych: – Rozwój spółek grupy FAMUR opieramy na konsekwentnej realizacji programu ekspansji zagranicznej Go Global. Stale poszukujemy możliwości na optymalizację naszej działalności w tym zakresie, nie tylko w obszarze produktowym, ale także obszarze usług i wsparcia biznesu. Dlatego liczymy, że kooperacja z KGHM ZANAM pozwoli nam na uzyskanie efektów synergii w obszarze planowanej współpracy oraz na zwiększenie komplementarności naszej oferty dla zagranicznych partnerów – mówi szef katowickiej spółki.

Partnerzy zamierzają też prowadzić wspólne projekty badawczo-rozwojowe.

Dodaj komentarz