Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Polkowicach już gotowy (FOTO)

Pierwsi pacjenci mają być przyjęci do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych na początku przyszłego roku. Ale dziś można było zobaczyć wszystkie pomieszczenia.

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym będą przebywać osoby przewlekle chore, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie funkcjonować w domu i wymagają długoterminowej, całodobowej opieki. W placówce są miejsca dla 22 pacjentów. Niedługo placówka zostanie głoszona do konkursu na zakontraktowanie świadczeń medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Potem ruszy procedura przyjmowania pacjentów.

– Planujemy pobyty pacjentów realizowane w ramach umowy z NFZ, programu burmistrza Polkowic „Senior”, a także finansowane lub współfinansowane przez samych pacjentów – mówiła Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Zainteresowanie placówką jest bardzo duże, nie tylko wśród mieszkańców gminy Polkowice. Jak podkreśliła dyrektor PCUZ, wszyscy pacjenci będą przyjmowani zgodnie z kryteriami NFZ.

Placówkę obejrzeli dziś m.in. samorządowcy, po krótkiej konferencji, ale sporo było też mieszkańców. Nowocześnie wyposażone pomieszczenia robiły wrażenie, choć – jak usłyszeliśmy – oby nikt nie musiał tam trafić. Niestety, już teraz wiadomo, że potrzeby są znacznie większe niż możliwości zakładu.

– Myślę o przyszłości syna, który choruje od 38 lat – powiedziała nam Stanisława Smolińska, mieszkanka Polkowic dodając, że być może złoży wniosek o jego przyjęcie do placówki.

Budowa ZOL rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku. Na powierzchni 400 m kw. jest 11 pokojów dla pacjentów, gabinety lekarski i pielęgniarski, łazienki, pokoje: terapii zajęciowej i rehabilitacji oraz dzienny, apteka oddziałowa i pomieszczenia magazynowo-gospodarcze. Jest też winda do transportu chorych, a ponadto generator prądu i sprzęt do utylizacji odpadów biologicznych.

Przypomnijmy, że ZOL będzie realizował przede wszystkim świadczenia opiekuńczo-pielęgnacyjne, ale również opiekę lekarską, farmakologiczną, rehabilitacyjną, psychologiczną, logopedyczną i żywieniową. Pacjenci znajdą pomoc ze strony fizjoterapeutów, psychologów, logopedów, gerontologów, psychogeriatriów, dietetyków, terapeutów zajęciowych oraz duszpasterza. W razie potrzeby zapewnione zostaną konsultacje u lekarzy specjalistów oraz badania diagnostyczne.

Fot. UR

Dodaj komentarz