Wystawa w Bolkowie

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt promujący wartość dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne hasło – Polski splot – skupia uwagę na Niepodległej. W wielu dolnośląskich miastach organizowane są wystawy, sympozja i imprezy poświęcone historii, kulturze i tradycji. W Bolkowie wydarzenie zainaugurowano wystawą pn. „1919 – Drogi do niepodległości”.

Organizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Bolkowie jest Muzeum Zamek Bolków. Wystawę otworzył gospodarz obiektu, kustosz Adam Łaciuk. Powstanie ekspozyji nie było łatwe, podobnie jak nie łatwe były drogi do odzyskania przez Polskę niepodległości.

– 1918-1919 to pierwsze lata Niepodległej. Niestabilne granice, mało historyków i dziennikarzy na tych terenach i skupienie na wysiłek zbrojny, a nie dokumentowanie historii sprawiły, że mamy niewiele dokumentów z tamtego okresu. Zmienia się to dopiero rok później, mamy już materiały filmowe z 1920 roku, które po opracowaniu przedstawimy za rok, podczas kolejnej wystawy – powiedział nam Krzysztof Kędroń, adiunkt Muzeum Zamek Bolków.

Na tegorocznej wystawie dominują fotografie oraz gazety z pierwszych lat niepodległości. Ciekawostkę stanowi zestawienie prasy polskiej z czeską i różne spojrzenie dziennikarzy na tę samą rzeczywistość. Wystawę można zwiedzać do końca października, ale nie jest jedyną propozycją. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa już za tydzień w Bolkowie będą czytane pamiętniki niemieckiego żołnierza z czasów wojny.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Dodaj komentarz