Wójt gminy Rudna skazany

Zapadł wyrok w sprawie tzw. przestępstwa wyborczego w Rudnej. Wójt gminy Rudna Władysław Bigus i sekretarz Andrzej Bobrek zostali dziś uznani przez sąd za winnych.

– Kara nie jest istotna, bo ona tylko symbolizuje winę. Ważne, że sprawiedliwość zwyciężyła – mówił po rozprawie Waldemar Latos, który wraz z Adelą Szklarz w ostatnich wyborach samorządowych był kontrkandydatem Władysława Bigusa do fotela wójta gminy Rudna.

Sędzia Sądu Rejonowego w Lubinie uznał Władysława Bigusa – wójta gminy Rudna i Andrzeja Bobrka – sekretarza, winnymi zarzucanego im czynu.

Sąd skazał Władysława Bigusa na siedem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo obarczył Bigusa grzywną w wysokości sześciu tysięcy złotych. Andrzejowi Bobrkowi wymierzył karę pięciu miesięcy pozbawienia wolności, na okres próby dwóch lat, i czterech tysięcy złotych grzywny

Przypomnijmy, że proces toczył się o kwestię dopisywania do list wyborczych osób nieuprawnionych. Osoby te w chwili wyborów nie mieszkały w gminie Rudna. Część z nich deklarowała, że często dojeżdża do Rudnej, niemniej ich miejsce zamieszkania jest inne.

Sędzia uznał, że wójt i sekretarz nie dopełnili obowiązków sprawdzenia, czy wpisane przez wyborców w deklaracji miejsca zamieszkania, zgadzają się ze stanem faktycznym.

Waldemar Latos, który był jednym z inicjatorów procesu, przekonywał, że nie jest to sprawa osobista, bowiem najbardziej ucierpieli na niej mieszkańcy Rudnej. Demokratyczne wybory zostały podważone. – Sprawa toczyła się naprawdę długo, bo od poprzednich wyborów w 2014 roku – mówi Latos. – Nie żywiłem do wójta żadnych pretensji jako do osoby, tylko do urzędnika. Chodziło o to, że nieuczciwie w tych wyborach startował. Liczę, że wybory, które nastąpią jesienią, będą wolne od takich zagrań, że sprawiedliwie będziemy walczyć o głosy wyborców – dodaje.

– Dzisiejszy wyrok jest satysfakcjonujący dla wszystkich mieszkańców gminy Rudna. Przywraca on wiarę w demokratyczne wybory – mówi Adela Szklarz, oskarżycielka.

Wyrok nie jest prawomocny.

źródło: Lubin.pl; fot. Katarzyna Skoczylas

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..