Tłumy na oldskulowej wystawie (WIDEO, FOTO)

Moda PRL-u przeżywa swój renesans nie tylko w sztuce wnętrzarskiej, ale i głowach wielu Polaków. Fachowcy tłumaczą, że popularność trendów sprzed pięciu dekad wynika z naturalnej nostalgii za latami młodości. Teorii tej przeczą jednak współczesne dzieci, które z wypiekami na twarzach oglądają najnowszą wystawę legnickiego Muzeum Miedzi pt. „Pora na dobranoc…”.

Ekspozycja przenosi widza do lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na starszych pokoleniach ogromne wrażenie robi salon urządzony według możliwości ówczesnych lokatorów. Są tu nie tylko oldskulowe sprzęty, ale też na przykład dawno niewidziana plastikowa siatka w oczka, a w niej mleko w szklanej butelce. Jak tłumaczy Barbara Sulowska, kierownik działu naukowo-oświatowego Muzeum Miedzi w Legnicy, tematem wystawy jest wieczorynka, zwana ongiś również dobranocką.

Prezentacja adresowana jest nie tylko do dzieci, ale także ich rodziców i dziadków. Pomysłodawcom zależało, aby całość była uniwersalna i czytelna dla wszystkich pokoleń. Inspiracją są zbiory Muzeum Dobranocek Wojciecha Jamy w Rzeszowie, które powstało kilka lat temu na bazie kolekcjonerskich rekwizytów.

Legniccy wystawiennicy dołożyli do tej ekspozycji swoje trzy grosze, robiąc aranżację sypialni, w której ogląda się bajeczki. Pomieszczenie to cieszy się największym powodzeniem wśród maluchów. Dzieci uwielbiają moment, gdy wygaszane jest światło, a z projektora puszczane są tak legendarne bajki, jak „Bolek i Lolek” czy „Reksio”. Są to przede wszystkim animowane produkcje z najstarszej polskiej wytwórni w Bielsku-Białej.

Jeden z bohaterów wystawy Miś Uszatek – znany z tego, że klapnięte uszko ma – wyruszył w piątek w niezwykłą podróż do Wrocławia. W pociągu relacji Legnica-Wrocław towarzyszyły mu Katarzyna Kotlińska z Muzeum Miedzi oraz Katarzyna Odrowska z Kolei Dolnośląskich, które są partnerami wystawy. W ramach akcji „Pociągi pełne kultury” pasażerowie Kolei Dolnośląskich robili sobie selfie ze słynnym niedźwiadkiem. Wspólne portrety z pluszakiem należy w ten weekend wysyłać na konta facebookowe Muzeum Miedzi lub przewoźnika. Na zwycięzcę czeka nagroda-niespodzianka.

Wystawa czynna będzie do końca czerwca. Warto na nią zabrać dzieci, które nie znają ani zjawiska dobranocki, ani tak kultowych bohaterów, jak: Jacek i Agatka, Miś Coralgol, Krecik, Pingwin Pik-Poka, Pyza, Gąska Balbinka, Kot Filemon czy Koziołek Matołek.

.

Dodaj komentarz

*

code