Szkoła będzie miała nową siedzibę

Od nowego roku szkolnego III Liceum Ogólnokształcące w Lubinie będzie miało nową siedzibę. Ogólniak zostanie przeniesiony do Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Szpakowej, gdzie zostanie już na stałe.

III LO początkowo mieściło się w wynajętych od Lubina pomieszczeniach w budynku przy ulicy Konopnickiej. Jednak umowa skończyła się w sierpniu 2019 roku, dlatego powiat musiał znaleźć dla szkoły nowe miejsce. Radni powiatowi zdecydowali wówczas o przeniesieniu placówki do budynku Zespołu Szkół nr 1. – III LO zostało tam ulokowane tylko tymczasowo. Zespół Szkół nr 1 to jedna z największych jednostek, uczęszcza do niej około 1400 uczniów, więc szkoła nie mogła tam funkcjonować na stałe – tłumaczył podczas dzisiejszej sesji rady powiatu starosta Adam Myrda.

Właśnie podczas dzisiejszego posiedzenia rajców powrócił temat nowej siedziby dla szkoły. Radni zdecydowali, że zostanie przeniesiona do Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Szpakowej. Tam ma już zostać na stałe, tym bardziej, że powiat planuje w przyszłości włączyć III LO w skład zespołu szkół.

– Chcieliśmy to już zrobić w ubiegłym roku, jednak ze względu na protesty placówki i jego ówczesnego dyrektora Bogdana Dudka, do tego przeniesienia nie doszło – przypomina starosta. – Budynek przy ulicy Szpakowej będzie już docelową siedzibą tej placówki. Z tego względu z budynku musi się wyprowadzić biblioteka pedagogiczna, bo potrzebujemy tych pomieszczeń, które dotąd zajmowała. Organem prowadzącym dla biblioteki pedagogicznej jest urząd marszałkowski, który prowadzi właśnie rozmowy z miastem odnośnie nowej siedziby dla biblioteki – dodaje.

Wśród radnych opozycji pojawiły się wątpliwości, czy budynek przy ulicy Szpakowej jest w stanie przyjąć nowych uczniów. Czy nie będzie dwuzmianowości? – Zapewniam, że przekształcenie III LO poprzez zmianę siedziby nie wiąże się z dwuzmianowością – podkreśla Artur Pastuch, dyrektor ZS nr 2. – Mamy niż demograficzny, liczba oddziałów się zmienia, wraz z powiatem zrobiliśmy też symulację odnośnie zmian, jakie nastąpią – choćby z adaptacją pomieszczeń biblioteki, która na razie funkcjonuje jeszcze na terenie szkoły. Dzięki przeniesieniu biblioteki uzyskamy osiem dodatkowych sal. Dobra organizacja roku szkolnego, dobrze ułożony plan, spowoduje, że tej zmianowości nie będzie – zauważa.

W tej chwili w ZS nr 2 uczy się około 900 uczniów. – Ale już w tym roku siedem oddziałów kończy szkołę, zatem jest to porównywalna liczba z tymi, które ma przyjąć nasza placówka. Ponadto, na terenie powiatu lubińskiego będziemy mieć w przyszłym roku szkolnym około siedmiu oddziałów mniej, co wynika z niżu demograficznego. To kolejny argument, że tej zmianowości nie będzie – podsumowuje dyrektor Pastuch.

Dodajmy, że podczas dzisiejszej sesji radni zdecydowali też o likwidacji V LO, Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego oraz Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. – To były tzw. martwe dusze, te placówki już nie funkcjonowały, likwidując je, porządkujemy sytuację oświatową w naszym powiecie – dodaje na koniec starosta Myrda.

Dodaj komentarz