Strażacka odprawa w polkowickim starostwie (WIDEO, FOTO)

Prawie 960 zdarzeń – to bilans działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach za 2019 rok. Duży udział w tym mają też Ochotnicze Straże Pożarne działające na terenie powiatu. Były to nie tylko pożary, ale też wypadki samochodowe oraz ratownictwo wodne i medyczne.

Podsumowanie minionego roku odbyło się dziś w polkowickim starostwie podczas odprawy z udziałem m.in. Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

– W minionym roku mieliśmy 958 wszystkich zdarzeń, to wzrost o trzy procent w porównaniu do roku 2018, ale były to zdarzenia mniej tragiczne w skutkach – powiedział nam st. bryg. Sylwester Jatczak, Komendant Powiatowy PSP w Polkowicach. – Na terenie powiatu działa 28 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, a dziesięć z nich jest włączonych do Krajowego Systemu  Ratowniczo-Gaśniczego. Łączna kwota przekazana w roku ubiegłym do tych jednostek to było 280 tysięcy złotych. To były wydatki na bieżące zdania, zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania, drobne naprawy i remonty.

Gminne jednostki OSP są też wspierane przez swoje samorządy. Jeśli chodzi o samą komendę powiatową PSP, to najważniejszą inwestycją jest rozpoczęta w 2019 roku rozbudowa siedziby przy ul. Polnej w Polkowicach. Ma się zakończyć w tym roku.

W odprawie uczestniczył też Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP.

– Na ponad 44 tysiące zdarzeń, jakie miały miejsce w województwie dolnośląskim, blisko tysiąc to powiat polkowicki, który jest gdzieś tak w centralnym miejscu listy, jeśli chodzi o wyjazdowość – mówił nadbryg. Adam Konieczny, Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP. – Bardzo istotny element to jednostki ochotniczych straży pożarnych, co zostało tutaj podkreślone. Widać, że wiodącymi jednostkami są OSP w Chocianowie, Przemkowie i Sobinie. To jest bardzo duża ilość wyjazdów. Ze statystyk wynika jednoznacznie, że środowisko zagrożeń ulega ciągłym przeobrażeniom. Fakt masowego przemieszczania się ludności z terenów miejskich na tereny wiejskie świadczy o tym, że powinniśmy zadbać, wraz ze stroną samorządową o to, aby jednostki OSP przejmowały część specjalizacji ratownictwa. Położenie tranzytowe powoduje, że jednostki polkowickie powinny być bardzo dobrze wyposażone w sprzęt ratownictwa technicznego, ponieważ ciągi komunikacyjne, które są obecnie oddawane świadczą o tym, że Dolny Śląsk ma naprawdę najwyższe natężenie ruchu w całej Polsce.

Podczas spotkania przedstawiciele gminnych OSP w powiecie polkowickim odebrali dyplomy uznania za swoją działalność.

Zobacz także: 

Fot. UR  

Dodaj komentarz