Straż Miejska bezpłatnie sprawdzi wilgotność drewna (WIDEO)

Straż Miejska w Polkowicach zakupiła dwa urządzenia do badania wilgotności drewna, jakim mieszkańcy palą w piecach. Raz w tygodniu strażnik miejski sprawdzi to na posesji, a w dowolnym dniu można to też zrobić w komendzie. Akcja związana jest z uchwałą antysmogową dla naszego regionu. Pierwsze jej zapisy wchodzą w życie od 1 lipca.

Urządzenie jest małe. Można je stosować w każdym miejscu, by zbadać wilgotność drewna. To ważne, by właściciel posesji miał pewność, czy jego opał nadaje się do użytkowania.

– Drewno powinno mieć mniej niż 20 procent wilgotności – mówi Mirosław Sienkiewicz, Komendant Straży Miejskiej w Polkowicach. – Wtedy nadaje się spalania w instalacji grzewczej.

Jak dodaje komendant, jeśli drewno jest zbyt mokre, właściciel może odpowiadać za spalanie zbyt wilgotnego opału. Poza tym, szkodzi własnej instalacji grzewczej. Ale główną stawką jest czystsze powietrze.

O swoje drewno spokojny jest polkowiczanin Dariusz Stępień. Poprosił jednak o zbadanie zgromadzonego na posesji opału. Wynik – 18 procent wilgotności.

– Mam drewno, które leży już cztery lata, trzy, dwa i rok – wymienia Dariusz Stępień. – Zabezpieczone jest i swoje odleżało.

Mieszkańcy gminy Polkowice w każdej chwili mogą sprawdzić wilgotność swojego drewna. W tej sprawie mogą skontaktować się z komendą SM pod nr tel. 76 746 40 24.

– W każdy piątek przyjedziemy do mieszkańców i zbadamy taką wilgotność, między godzinami 10 a 18 – dodaje Mirosław Sienkiewicz. – Jeśli jednak ktoś chciałby już dziś sprawdzić wilgotność drewna, może przyjechać z nim do naszej siedziby.

Akcja polkowickiej straży miejskiej związana jest z uchwałą antysmogową dla naszego regionu przyjętą przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Pierwsze jej zapisy wchodzą w życie od 1 lipca. Jeden z nich dotyczy zakazu opalania domów i mieszkań drewnem o wilgotności powyżej 20 procent.

Komendant SM przypomina, że na podstawie przepisów o ochronie środowiska, strażnik miejski może przeprowadzić kontrolę, jeśli chodzi o jakość spalanego opału. Na posesję prywatną może on wejść od godz. 6 do 22, a na teren innych nieruchomości – przez całą dobę. Osoba, która zechce to uniemożliwić popełnia przestępstwo i będzie wobec niej prowadzone postępowanie.

Zobacz także: 

 

Dodaj komentarz