Opublikowany: nie, Maj 12th, 2019

Srebrny jubileusz Jaworskich Koncertów Pokoju [FOTO]

Niepowtarzalna atmosfera i akustyka Kościoła Pokoju w Jaworze oraz piękno zabytkowych wnętrz od ćwierćwiecza przyciągają największe osobowości polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. Tegoroczną edycję 25. Jaworskich Koncertów Pokoju zapoczątkował widowiskowy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.

– Srebrne, czyli rocznicowe 25. Jaworskie Koncerty Pokoju to programy muzyczne, które jak zawsze zawierają wiele form wykonawczych od kwartetu do orkiestry, stylów muzycznych od renesansu do jazzu. Cykl rozpoczyna legendarny Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który ludowymi strojami i pięknymi głosami przypomni polskie pieśni ludowe, by 21 września w koncercie finałowym, po królewsku zakończyć muzyką dawną Polskiej Opery Królewskiej – Capella Regia Polona, godną największych sal koncertowych Europy – podkreśliła Anna Grynszpan, kierownik artystyczny JKP, która tego dnia została odznaczona za zasługi dla kultury i sztuki.

W repertuarze “Mazowsza” znalazły się pieśni Stanisława Moniuszki oraz utwory ludowe z różnych regionów Polski w adaptacji Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej. W cyklu pieśni patriotycznych zespół zaśpiewał m.in. “Warszawiankę”, “Wojenko, wojenko” i “Legiony”. W kalejdoskopie pieśni ludowych znalazły się słynna “Kukułeczka”, “Jadu goście, jadu”, “Ej przyleciał ptaszek” i “Cyt, cyt”. Słowa wstępne o muzyce wygłosiła Elżbieta Szomańska. Występ spotkał się z aplauzem publiczności, a przepiękne stroje wzbudziły zachwyt.

W Kościele Pokoju na melomanów czekają kolejne muzyczne uczty. Jaworskie Koncerty Pokoju potrwają do września.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..