Satyrykonowe trofea (FOTO)

Grand Prix tegorocznego Satyrykonu, czyli szczerozłoty kluczyk i nagrodę pieniężną w wysokości 8 tys. zł otrzymał Zbigniew Woźniak z Polski za pracę „Nasz kolorowy świat”. O ile dobrze rozumiemy, obraz przedstawia północnych i południowych Koreańczyków, którzy – nomen omen – na obecnie trwających Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu występują pod jedną flagą. Reżimowa Północ z imperialistycznym Południem, w sposób nieoczywisty dla reszty świata, grają dziś w jednej drużynie. Co ważne, tematem tegorocznego konkursu jest empatia.

To jest, oczywiście, nasza interpretacja. Autor, najprawdopodobniej, chciał jednak pokazać szerszy kontekst problemu, koncentrując się na azjatyckiej kwestii, jako takiej. Świat, bowiem, ochoczo korzysta z pracy rąk Chińczyków, Wietnamczyków czy Koreańczyków – zapominając przy tym o wynikających z tego tytułu upokorzeniach. Zwycięska praca jest smutna i dobijająca. W swej prostocie piękna i zarazem przejmująca.

W tym roku na międzynarodowy konkurs napłynęło 2107 prac 584 autorów z 54 krajów świata. Jury w składzie: Oskar Weiss ze Szwajcarii (przewodniczący) oraz Konstantin Kazanchev z Ukrainy, Małgorzata Lazarek z Polski, Houmayoun Mahmoudi z Wielkiej Brytanii, Adam Pękalski z Polski, Elżbieta Pietraszko z Polski oraz Magdalena Wosik z Polski po obejrzeniu wszystkich dzieł postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

Dział empatia

I nagroda, złoty medal oraz 6 tys. zł – Ryszard Kaja (Polska) za pracę „Mme Empatia”

II nagroda, srebrny medal oraz 5,5 tys. zł – Doru Axinte (Rumunia) za pracę „Common feeling”

III nagroda, brązowy medal oraz 5 tys. zł – Andrei Popov (Rosja) za pracę „Space”

oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4 tys. zł każde:

Jarosław Korczak (Polska) za pracę „Empatia 1”

Robert Kempisty (Polska) za pracę „Empatia”

Dział satyra i żart

I nagroda, złoty medal oraz 6 tys. zł – Tomasz Broda (Polska) za pracę „Polish camp”

II nagroda, srebrny medal oraz 5,5 tys. zł – Leszek Ołdak (Polska) za pracę „Portret”

III nagroda, brązowy medal oraz 5 tys. zł – Jiři Koštýř (Czechy) za pracę „Puls”

oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4 tys. zł każde:

Jerzy Głuszek (Polska) za pracę bez tytułu

Nika Jaworowska (Polska) za pracę „Po ptakach”

.

Dodaj komentarz