Ruszyły konsultacje ws. nowego statutu polkowickich sołectw (WIDEO, FOTO)

Pierwsze konsultacje w sprawie projektu nowego statutu sołectw w gminie Polkowice mają już za sobą mieszkańcy Żelaznego Mostu i Pieszkowic. Odbyły się one pod przewodnictwem gminnych komisji. Była to m.in. okazja do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.

– To są nowe statuty spełniające dzisiejsze oczekiwania, a także obowiązujące przepisy – mówiła w Żelaznym Moście Małgorzata Kalus-Chiżyńska z Urzędu Gminy Polkowice. – Stare statuty były z grudnia 2003 roku. Nowe projekty zostały przygotowane zgodnie z uchwałą rady miejskiej z sierpnia tego roku. Podstawową zmianą jest długość kadencji sołtysa, przyrównana do kadencji obecnej rady miejskiej. Poprzednio były to cztery lata.

Konsultacje przeprowadzane są w formie głosowania. Każdy mieszkaniec może też zgłosić swoje uwagi i propozycje. W Żelaznym Moście na pytanie, czy będzie więcej zadań dla sołtysa i rady sołeckiej usłyszeliśmy: – Myślę, że na takim samym poziomie jest statut, jaki był, nic tam się dużo nie zmienia – powiedziała nam Bogumiła Fryc, sołtys wsi. – Dla nas jest to taki w miarę dobry projekt.

Z kolei w Pieszkowicach dyskusja była dość ożywiona. Siedem propozycji do projektu statutu sołectwa zgłosiła sołtys wsi. Jedna z nich dotyczy wyboru rady sołeckiej.

– Do tej pory było tak, że mieliśmy wybrać od trzech do pięciu osób, a proponuję, żeby była ta jedna określona liczna, na przykład, cztery osoby – wyjaśnia Monika Zachara. – I jeszcze, żeby wszelkie dokumentacje były przechowywane u sołtysa, a nie, jak było proponowane, w świetlicy.

Konsultacje w sprawie projektu nowego statutu sołectw w gminie Polkowice potrwają do 7 listopada.

Zobacz także: https://www.youtube.com/watch?v=EsUHT61kosg&t=9s

 

 

 

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..