Opublikowany: sob, Paź 26th, 2019

Rozpoczął się remont jaworskich kamieniczek (FOTO, WIDEO)

Po pięciu przetargach nieograniczonych wyłoniono wykonawcę remontu elewacji rynkowych kamienic. Ten rok nie sprzyjał samorządom w realizacji nowych inwestycji remontowo-budowlanych. Większość przetargów kończyła się unieważnieniem z powodu braku wykonawców. W przypadku jaworskich kamienic było o tyle gorzej, że wykonawca musiał mieć doświadczenie w realizacji prac na obiektach zabytkowych, a takich firm jest niewiele.

Po wielu latach zabytkowe kamienice w Rynku doczekały się remontu elewacji. W pierwszej kolejności będą remontowane budynki od strony ul. Staszica – czyli Rynek 24 i 22. To właśnie te wspólnoty mieszkaniowe przygotowały się najszybciej i najlepiej do uzyskania dotacji z Gminy Jawor na remont elewacji swoich kamienic. Wspólnoty Mieszkaniowe mogą ubiegać się o dotacje celowe nieprzekraczające 100% wartości prac remontowych, na odnowienie m.in. elewacji swoich budynków. Prace remontowe zniszczonych kamienic obejmują wykonanie nowej elewacji z odtworzeniem wystrojów architektonicznych (gzymsów, sztukaterii), wymianę zawilgoconych tynków, wykonanie powłok malarskich, renowację drzwi wejściowych do budynku, remont podcieni w obrębie budynku.

– Niezmiernie cieszy mnie fakt, że ruszył program remontu elewacji kamienic w jaworskim Rynku. Mam nadzieję, że wspólnoty mieszkaniowe zarządzające kamienicami w centrum miasta będą chciały pozyskiwać dotację z budżetu Gminy Jawor na remonty elewacji. W latach 1998-2002 wiele mieszkań i lokali użytkowych w Rynku stało się własnością prywatną, co teraz utrudnia remont budynków z budżetu gminy. Udało mi się jednak znaleźć rozwiązanie problemu braku środków na te prace remontowe, ale wymaga to także chęci i zaangażowania ze strony wspólnot mieszkaniowych, którym zależy na estetycznym wyglądzie naszego Rynku – mówi burmistrz Emilian Bera.

W przypadku kamienicy nr 24 odnowiona zostanie także elewacja boczna, od strony ul. Klasztornej. Koszty remontu kształtują się następująco: kamienica Rynek 24 – 234.997,77 zł, a Rynek 22 – 122 997,77 zł.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..