Rozmawiali o polkowickiej zieleni

Czyste powietrze, zacienione miejsca do relaksu i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To główne tematy poruszone podczas pierwszego posiedzenia zespołu ds. zazielenienia gminy na lata 2020-2030.

Jak już informowaliśmy, zespół ten zajmie się też m.in. zachowaniem istniejących terenów zieleni oraz ochroną miejsc przyrodniczo cennych.

– Głównym wyzwaniem przy opracowywaniu strategii zazielenienia gminy jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, jakie dokonują się na naszych oczach – mówiła Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Największym problemem jest susza i należy szukać rozwiązań, które w odpowiedni sposób pomogą tej suszy zapobiegać – dodała.

Jednym ze sposobów jest gromadzenie wód opadowych. Tworzy się w tym celu specjalne zbiorniki, do których odprowadzana jest woda deszczowa głównie z dachów budynków. Ta z dróg czy chodników jest zanieczyszczona.

Podczas posiedzenia przedstawiono pomysły na adaptację terenów gminnych pod nasadzenia drzew i krzewów, a także tworzenia tzw. parków kieszonkowych.

– Parki kieszonkowe są dość młodą formą tworzenia miejsc zielonych, jednak można je już zauważyć w niektórych polskich miastach – wyjaśniła Elżbieta Kaczorowska. – Ich głównym celem jest ochrona przed słońcem w upalne dni, ale przede wszystkim stanowią estetyczną strefę relaksu dla zmęczonych czterema ścianami mieszkańców.

W sprawie wypracowanych przez zespół koncepcji odbędą się konsultacje społeczne. Każdy mieszkaniec będzie mógł przedstawić swoje propozycje, które zostaną omówione podczas tworzenia konkretnych projektów.

Fot. UR/UG Polkowice

Dodaj komentarz