Rodziny zastępcze to priorytet

Na terenie Zagłębia Miedziowego około 900 dzieci znajduje się w pieczy zastępczej. Większość z nich przebywa w placówkach socjalizacyjnych. Wszystkim powinno się stworzyć warunki rodzinnej pieczy zastępczej, co da im szansę na lepszy start i normalne dzieciństwo. To wyzwanie, przed którym stoją obecnie samorządy.

O rodzicielstwie zastępczym i wyzwaniach, przed którymi stoją samorządy mówiono podczas konferencji zorganizowanej przez powiat polkowicki i KGHM Polska Miedź S.A. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z Zagłębia Miedziowego, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w zakresie rozwoju idei form wsparcia rodzinnej pieczy zastępczej.

 – Na terenie powiatu polkowickiego funkcjonuje sześć zawodowych rodzin zastępczych, dwa  rodzinne domy dziecka, jedenaście rodzin niezawodowych i 56 rodzin spokrewnionych, w których pod opieką jest około 120 dzieci – mówił Krzysztof Nester, wicestarosta polkowicki. – Jako samorząd dokładamy wszelkich starań, by otoczyć te rodziny opieką i zapewnić im bezpieczeństwo. To dla nas priorytet. Spotkanie z przedstawicielami innych samorządów, tj. Łodzi, Gdyni czy powiatu konińskiego, w których wszystkie dzieci znajdują opiekę w rodzinnej pieczy zastępczej, pokazuje, że warto wspierać tego typu formy opieki nad dziećmi. Ważną kwestią jest podniesienie świadomości wśród mieszkańców naszego powiatu o rodzicielstwie zastępczym i ich formach – dodaje.

Spotkanie miało formę warsztatu. W konferencji uczestniczyli też m.in. dyrektorzy ośrodków społecznych i powiatowych centrów pomocy rodzinom oraz rodzice zastępczy prowadzący rodzinne domy dziecka lub placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego. Eksperci, m.in. koordynatorzy pieczy zastępczej w Łodzi, Gdyni i Koninie oraz Fundacji SOS Wioski Dziecięce, przekazali wiedzę na temat dobrych praktyk i możliwości ich wprowadzenia na terenie powiatów uczestniczących w konferencji. Dodajmy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach codziennie służy pomocą osobom, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą. Szkolenia prowadzone są bezpłatnie i dopasowane do kandydatów.

Konferencja odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji KGHM Polska Miedź S.A.

Fot. Powiat Polkowicki

Dodaj komentarz