Rodzinny Piknik Strażacki w Polkowicach (FOTO)

Były odznaczenia, awanse, podziękowania i życzenia, ale także występy artystyczne i mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych. Rodzinny Piknik Strażacki w polkowickim Rynku, połączony z akcją charytatywną na rzecz pogorzelców z ul. Wołodyjowskiego, przyciągnął dziś wielu mieszkańców.  

– Pragnę podziękować wam drodzy strażacy za trud i poświęcenie, jakie wkładacie w codzienną pracę, bo codziennie stoicie na straży naszego bezpieczeństwa – mówił podczas uroczystego apelu st. bryg. Sylwester Jatczak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach. – Kiedyś działania Straży Pożarnej ukierunkowane były przede wszystkim na gaszenie pożarów, dzisiaj walka z pożarami to niecałe 40 procent wszystkich interwencji, pozostałe to miejscowe zagrożenia, czyli walka z klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne i medyczne. Strażacy ratując ludzkie życie narażają własne. Wchodzą w miejsca, z których wszyscy uciekają. Niech święty Florian nieustannie otacza was swoją opieką i obdarza doskonałym zdrowiem.

W powiecie polkowickim w skład systemu wchodzi polkowicka Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza oraz dziesięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a wsparciem jest 18 jednostek OSP spoza systemu.

Podczas apelu, listy gratulacyjne i podziękowania odebrali też polkowiccy policjanci: mł. asp. Rafał Tański i st. post. Marta Chrzanowska, którzy w kwietniu razem ze strażakami, nie bacząc na zagrożenie, ruszyli na pomoc mieszkańcom podczas pożaru w bloku przy ul. Wołodyjowskiego. Nie mając środków dodatkowej ochrony sprawdzali kolejne mieszkania i ewakuowali mieszkańców.

Liczne atrakcje od pory przedpołudniowej czekały na młodszych i starszych. Dzieci, tradycyjnie już, najbardziej interesowały samochody, ale tak samo dużo frajdy miały w zabawach, zmagając się na przykład z wężem strażackim, by trafić w cel. Były też pokazy sprzętu.

– Też będę strażakiem, jak mój wujek – powiedział nam dziesięcioletni Marek. – On opowiada o różnych akcjach, często niebezpiecznych, ale ja się nie boję – dodał z uśmiechem.

Jedną z atrakcji festynu był występ przemkowskiego zespołu „Cykady”. Można też było obejrzeć prace nagrodzone w konkursie „Agenci 998 – nieustraszeni bohaterowie”, a wybrane z ponad 200 zgłoszeń.

W czasie trwania strażackiego święta zorganizowano konferencję prasową, podczas której była mowa m.in. o rozbudowie polkowickiej komendy. Inwestycja ma kosztować około 1,5 mln złotych i ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku. Wykonawca jest już wybrany. W nowej części budynku powstanie ścieżka edukacyjna dla najmłodszych.

– Poza tym, zostaną wykonane pomieszczenia socjalne oraz do konserwacji sprzętu do dróg oddechowych, z którego będą korzystać strażacy z całego powiatu – mówił komendant Jatczak. – Potrzebna jest też sala szkoleniowa, ponieważ przeprowadzamy bardzo dużo szkoleń dla strażaków OSP.

W obchodach Dnia Strażaka uczestniczyli m.in. samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wielu firm i instytucji.

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..