REGION/KRAJ. Dzień Unii Europejskiej (WIDEO)

park Wrocławski Lubińskie zooFakt wejścia Polski do Unii Europejskiej ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Nie da się jednak ukryć, że w tym czasie wiele się zmieniło. Do naszego kraju płyną fundusze unijne na otwieranie nowych firm, zakup pojazdów, remonty dróg czy budowę różnorodnych obiektów. Jak z tego źródła korzystają samorządy w naszym rejonie?

Niemal w każdej gminie naszego rejonu widać tablice informujące o tym, że powstałe inwestycje zostały dofinansowane z funduszy unijnych. Prezydent Legnicy nie ukrywa, że przyspieszyły one realizację kilku ważnych zadań, m.in. budowę obwodnicy zachodniej od ul. Chojnowskiej do autostrady A-4. Dofinansowanie poszczególnych inwestycji sięgało nawet 85 procent.

– Kolejną inwestycją była rewitalizacja obszaru Henryka Pobożnego i Chrobrego – dodaje Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. – W toku jest budowa zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i komunikacją miejską. 

Park Wrocławski (na zdj.), darmowy internet czy rewitalizacja ulicy Odrodzenia to niektóre inwestycje zrealizowane w Lubinie przy wsparciu funduszy unijnych. Miasto pozyskało na nie, w sumie, ponad 25 milionów złotych. Do tego należy dodać inwestycje prowadzone przez spółki miejskie.

– Największą z nich była budowa sieci wodno-kanalizacyjnej pod, przyszłym wówczas, osiedlem Zalesie – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. – To było ponad 20 milionów złotych pozyskanych przez MPWiK. Razem mamy w Lubinie ponad 45 milionów złotych pozyskanych w minionych latach z funduszy unijnych. 

FONTAN1W Polkowicach wybudowano Przedszkole Miejskie nr 6 oraz Centralny Park Zabaw i Wypoczynku (na zdj.) przy unijnym wsparciu sięgającym po około 4 miliony złotych. Kolejne 2 mln zł było na budowę kanalizacji sanitarnej w Nowej Wsi Lubińskiej. To tylko kilka przykładów.

– Jeżeli chodzi o inwestycje infrastrukturalne to gmina pozyskała na ich realizację około 20 milionów złotych i kolejne 10 milionów złotych na tak zwane projekty miękkie, czyli szkolenia, edukację – wymienia Paweł Rudkowski z Urzędu Gminy Polkowice. – W sumie, to blisko 30 milionów złotych. 

Jak widać, unijne fundusze zostały wykorzystane przez samorządy do realizacji dużych i ważnych dla mieszkańców inwestycji. Być może wielu z nich nie byłoby, gdyby nie to wsparcie albo powstałyby w przyszłości. 

Zobacz także: 

UR/FOT. ARCHIWUM/UR

  1. pora wyjść z tej toksycznej unii, zanim stanie się kalifatem, w Niemczech zwykli Niemcy już pracują na utrzymanie pseudo uchodźców, bo uchodźców tam jest niewielki odsetek, a większość to migranci zarobkowi lub religijni.. żaden kraj islamski nie przyjmuje uchodźców, ludzie trzeba się opamiętać

Dodaj komentarz