REGION. Ciągniki rolnicze na drogach

Mackiewicz 1Rolnicy w całym kraju wyjechali dziś ciągnikami na drogi. Protestowali przeciw wyprzedawaniu gruntów rolnych obcokrajowcom. Akcja protestacyjna odbyła się również w naszym regionie. W Zagłębiu Miedziowym protest zorganizowali rolnicy z powiatów głogowskiego, polkowickiego i lubińskiego.

W Zagłębiu Miedziowym rolnicy protestowali przez około dwie godziny.

Solidarność RI flaga 1– Ciągniki rolnicze i inne maszyny wyruszyły z Głogowa drogami krajowymi do Polkowic i z powrotem. Jedziemy zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Pomiędzy grupami, na które składa się pięć pojazdów, robimy 200-metrowe przerwy – mówi Artur Mackiewicz, wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Mackiewicz 2Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim. Rolnicy stoją na stanowisku, że za rządów Donalda Tuska, nie uregulowano sprawy wykupu gruntów rolnych, przez co coraz więcej ziem polskich trafia w ręce obcokrajowców. Tym samym obecne prawo działa na niekorzyść polskich gospodarstw rodzinnych.

– Ekonomicznie zaczynamy być wykluczani. Rolnicy nie są w stanie kupować ziemi za bajońskie sumy proponowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie ma możliwości wydzierżawienia ziemi na godnych warunkach – dodaje Mackiewicz.

Jak podkreślają związkowcy z rolniczej Solidarności nie mają na celu blokowania dróg, by utrudniać życie mieszkańcom, lecz chcą zwrócić uwagę rządu na ważne dla nich kwestie. Twierdzą, że to ostatni dzwonek, by poprawić sytuację.

DRM

Dodaj komentarz