Opublikowany: czw, Paź 31st, 2019

Radosny korowód na ulicach miasta (FOTO)

To już tradycja, ulicami wielu polskich miejscowości wędrują dziś święci i aniołowie. Taki korowód – zresztą już po raz szósty – odbył się także w Lubinie.

Korowód Świętych zawsze organizowany jest w przeddzień Wszystkich Świętych. Jak zwykle radosny pochód wyruszył spod kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, by ulicami Lubina dotrzeć wprost do Galerii Cuprum Arena, gdzie odbył się niezwykły bal.

– Uroczystość Wszystkich Świętych jest bardzo radosna, ponieważ patrzymy z ziemi na niebo, patrzymy na wspólnotę ludzi, którzy przeszli z tego świata do wieczności, przebywają z Bogiem i radują się, są szczęśliwi. Ten dzień więc, nie tak jak potocznie się przyjęło, że jest dniem refleksji nad śmiercią, modlitwy za zmarłych, tylko jest przede wszystkim wdzięcznością panu Bogu za ludzi świętych i rozbudzeniem pragnienia świętości w naszych sercach, żebyśmy, jak ci świeci, których czcimy w Kościele, stawali się świętymi – mówi ksiądz Marcin Kozyra, jeden z organizatorów lubińskiego Korowodu Świętych.

W kolorowym, radosnym pochodzie nie brakowało dziś znanych wszystkim świętych, jak Jana Bosko, Faustyna, Teresa, Franciszek czy Wojciech. Jak zwykle wiele dzieci zdecydowało się przebrać za swoich patronów – imienników. Pojawiło się też sporo aniołków.

– Zachęcamy każde dziecko, które przebiera się za świętego, na przykład w naszej salezjańskiej szkole, żeby go poznało. Aby wiedziało, co to za święty, gdzie mieszkał i czym się takim zasłużył, że został ogłoszony świętym – dodaje ksiądz Kozyra. – Dla nas, chrześcijan, patrzenie na świętych jest promocją świętości, dobra, piękna i miłości. Święci zapalają nas do tego, żeby żyć w miłości do pana Boga i do drugiego człowieka – wyjaśnia.

Podobne korowody i bale świętych organizowane są w całej Polsce i co roku do tej inicjatywy dołączają się kolejne miejscowości. Jak mówią organizatorzy lubińskiego Korowodu Świętych, „powstaje nowa tradycja przeżywania uroczystości wigilii Wszystkich Świętych” i z pewnością nie zamierzają z niej rezygnować. Do tego rodzi się nowa tradycja.

– W szkołach i przedszkolach organizuje się Bale Świętych i jest to bardzo dobre, bo jest to promocja dobra i ludzi, którzy w swoim życiu uczynili wiele dobrego, kochali ponad wszystko pan Boga i służyli drugiemu człowiekowi – mówi jeden z organizatorów lubińskiego Korowodu Świętych.

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..