Przelali krew w II ogólniaku

– Zarejestrowały się 53 osoby, a krew oddało 39 osób, to wspaniały wynik – cieszy się Alicja Siwak, liderka grupy SpokKREWnieni, która w II Liceum Ogólnokształcącym prowadziła zbiórkę krwi. – To główny i najważniejszy projekt naszej grupy, ale mamy również inne pomysły – zapowiada dziewczyna.

Ta akcja miała dwa cele: rozpropagować ideę krwiodawstwa oraz uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zbiórka odbywała się w II Liceum Ogólnokształcącym, bo to tutaj uczą się inicjatorzy projektu. – Pomysł wyszedł od naszego nauczyciela historii. Pan Tomasz Bób powiedział, że to wspaniały projekt społeczny i warto byłoby prowadzić go cyklicznie w naszej szkole. Szybko podchwyciliśmy pomysł i poszło migiem – uśmiecha się Alicja.

Zbiórkę krwi poprzedziła kampania uświadamiająca. – 30 października gościliśmy w naszej szkole panią Joannę Jarmolińską, kierownik lubińskiego RCKiK. Było to specjalnie spotkanie dla maturzystów. Mogli oni posłuchać jak wygląda oddawanie krwi, jak się należy do niego przygotować, co ze sobą zabrać. Pani Jarmolińska rozwiewała także mity, które narosły wokół oddawania krwi – opowiada uczennica.

– Akcja skierowana była do wszystkich osób pełnoletnich i nie ograniczaliśmy się tylko na uczniów. Każdy mógł wejść tutaj z zewnątrz, wstąpić ze spaceru i podzielić się życiodajnym płynem – zaprasza Siwak.

Członkowie SpoKREWnionych, czyli Alicja Siwak, Agata Beźnic, Grzegorz Czyrniański i Marek Dzedzej, zaprosili do akcji m.in. znanych sportowców z naszego miasta, radnego Tomasza Górzyńskiego oraz wszystkich mieszkańców.

– Pomysłowym młodym ludziom trzeba pomagać w różny sposób, ja bardzo popieram takie akcje – mówi lubiński radny Tomasz Górzyński.

Czwórka licealistów działa w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Swoją grupę nazwali SpoKREWnieni. Jak mówią, ma to podwójne znaczenie. Po pierwsze łączy nas krew, po drugie pochodzenie i jedna ojczyzna, która właśnie świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.

– To jeszcze nie koniec z naszej strony. Jesteśmy w trakcie organizacji spotkania dla pierwszych i drugich klas liceum. Chcemy aby spotkali się oni z pielęgniarką i dowiedzieli się, że po 18. roku życia również mogą zostać honorowymi dawcami krwi – zapowiada Alicja.

Akcji patronuje Miasto Lubin.

Dodaj komentarz