Prawie 4 tysiące uczniów dostało już pieniądze z 300+

W całej Polsce 40 procent uczniów otrzymało już 300 złotych na wyprawkę z programu Dobry Start. Oznacza to, że do rodzin z tego tytułu trafiło już około 550 mln złotych. W powiecie lubińskim z pieniędzy na wyprawkę szkolną może cieszyć się już blisko 4 tysiące dzieci.

Mieszkańcy powiatu lubińskiego, w ciągu dwóch miesięcy wakacji, od 1 lipca do 31 sierpnia, złożyli 4758 wniosków na świadczenie Dobry Start (300+) i 2640 wniosków na świadczenie wychowawcze (500+).

Spośród tego, rozpatrzono 2532 wnioski o świadczenie Dobry Start, z czego wypłacono pieniądze dla 3954 uczniów.

– Rodzice w jednym wniosku zgłaszają np. dwójkę lub trójkę dzieci – tłumaczy Elżbieta Januszkiewicz, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Lubinie.

Wnioski przyjmowane są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie, on-line oraz tradycyjną drogą papierową. Szacuje się, że z tej formy pomocy może skorzystać nawet 8 800 uczniów z powiatu lubińskiego.

Program Dobry Start to jednorazowa wypłata 300 złotych dla każdego ucznia, który nie ukończył 20. roku życia, bądź w przypadku osób niepełnosprawnych – 24 lat. Wymagany jest jednak stosowny wniosek.

Od 1 lipca można składać wnioski internetowo, poprzez strony empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Natomiast od 1 sierpnia, specjalnie dla tradycjonalistów, ruszył nabór wniosków w formie papierowej. Mimo wszystko, pracownicy MOPS zachęcają lubinian, do korzystania z internetu. – Pomaga to uniknąć kolejek – przyznają.

Warto zaznaczyć, że świadczenie to nie przysługuje studentom. Nie przysługuje również jeżeli dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatne pełne utrzymanie. Program również nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne w przedszkolu ani w tzw. zerówce prowadzonej w szkole. Nie przysługuje również uczącym się w szkołach policealnych lub szkołach dla dorosłych.

Pieniądze mają być wypłacane maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczny termin składania dokumentów mija 30 listopada.

Wnioski przyjmowane są w dziale świadczeń rodzinnych, w pokojach 144 i 145, gdzie uruchomionych zostało kilka stanowisk.

Formularze można pobrać w pokojach:
– 144 – od godz. 9 do 16 (cztery stanowiska),
– 145 – od godz. 8 do 15 (trzy stanowiska).

W całej Polsce od 1 lipca do 24 sierpnia złożono blisko 2,55 mln wniosków z 3,4 mln przewidywanych. Większość wniosków rodzice przesłali drogą elektroniczną – 1, 38 mln. Tradycyjnych, papierowych wpłynęło około 1,16 mln. Koszt programu ma w tym roku obciążyć budżet państwa kwotą 1,44 mld zł.

Dodaj komentarz