Posłanka wstawiła się za rodziną z Ukrainy

Elżbieta Stępień spotkała się z Rafałem Rogalą, szefem Urzędu ds. Cudzoziemców, by rozmawiać o rodzinie Kopyshchyków, którzy otrzymali nakaz opuszczenia granic Polski. Obecnie w sprawie trwa procedura odwoławcza.

Legnicka posłanka odwiedziła urząd, by interweniować w sprawie państwa Kopyschchyk oraz ich nieletnich dzieci. Przypomnijmy, że Ukraińcy przyjechali do Polski legalnie, kupili mieszkanie i posłali dzieci do szkół. Na początku roku dotarł do nich nakaz opuszczenia granic kraju do 2019 r. Rodzina odwołała się od decyzji do Urzędu ds. Cudzoziemców, a Elżbieta Stępień postanowiła zasięgnąć informacji w sprawie trwającej procedury.

– Razem z rodzicami Polskę musiałoby opuścić ich 8 niepełnoletnich dzieci – uczniów legnickich szkół. Powrót na Ukrainę to dla nich nieciekawa perspektywa. Rafał Rogala, szef Urzędu ds. Cudzoziemców , zapewnił że decyzja w tej sprawie zapadnie najdalej do dwóch miesięcy. W tej chwili trwa weryfikacja przewidziana w procedurach. Rodzina będzie musiała także uzupełnić formalności, których niedopełnienie zdecydowało o wydaniu decyzji nakazującej opuszczenie Polski – poinformowała posłanka za pośrednictwem mediów społecznościowych.

To nie pierwsza osoba, która ujęła się za rodziną Kopyshchyków. Sprawę nagłośnił Piotr Budzianowski, kapelmistrz Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej, do której należą dzieci, m.in. najstarsza, 17-letnia Marianna. O problemie rodziny informowały media. Z inicjatywy kapelmistrza w sieci pojawiła się też petycja w tej sprawie.

Dodaj komentarz