Pomysłowe gospodynie z długiej wsi (FOTO, WIDEO)

Pielęgnują tradycję, dbają o kulturę, inicjują wydarzenia – panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pogwizdowie postawiły na aktywne spędzanie czasu. Dziś doskonale się bawią i przyłącza się do nich coraz więcej mieszkańców.

Sposób działania kół gospodyń wiejskich ostatnimi laty bardzo się zmienił. Spotkania to nie tylko kobiece pogaduchy przy kawie, lecz przemyślane projekty, które świetnie wpisują się w potrzeby lokalnej społeczności. Tak jest w Pogwizdowie, gdzie gospodynie stały się prawdziwą wizytówką wsi.

Wiele swoich pomysłów mogą zrealizować dzięki zewnętrznym źródłom finansowania. Pomysły z Pogwizdowa zyskały uznanie Partnerstwa Kaczawskiego, które po raz kolejny przyznało dotację na inicjatywę „Dawniej długa wieś – dziś Pogwizdów, przyjedź i zwiedź!”. Jak się okazało, na ciekawe przedsięwzięcia wcale nie trzeba ogromnych nakładów finansowych – projekt zamknął się w kwocie ok. 3 tys. zł.

Do KGW dołączyło lokalne stowarzyszenie i stąd wspólne pikniki, którym towarzyszą historyczne wystawy, zabawy i biesiady przy ognisku. Mieszkańcy samodzielnie zaprojektowali i wydali serię lokalnych pocztówek. Zwieńczeniem projektu była wspólna kolacja w świetlicy, na którą zaproszono wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę.

– Zdarza się, że proponowane przez nas projekty nie uzyskują określonej liczby punktów przy naborze i przepadają. Wtedy nie poddajemy się, realizujemy je własnymi siłami. Mamy już kolejne pomysły i plan działania na nadchodzący rok – powiedziała nam Katarzyna Bącal, przewodnicząca KGW w Pogwizdowie.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Dodaj komentarz

*

code