POLKOWICE. Nowe miejsca pracy w polkowickiej strefie

vwmp 8Czwartą halę, gdzie produkowane będą najnowszej generacji silniki samochodowe MDB uruchomił dziś Volkswagen Motor Polska w polkowickiej podstrefie ekonomicznej. Oznacza to 150 nowych miejsc pracy w samym Volkswagenie jak i wiele nowych możliwości pod względem zatrudnienia w firmach partnerskich.

Gości przywitał obecny prezes polkowickiego Volkswagena, który opowiadał o tym, jak bardzo nowoczesny produkt będzie powstawał w nowej hali.

– Ten model silnika nazywamy silnikiem MDB. Motorem w koncepcji konstrukcji modułowej. Ta jednostka napędowa jest symbolem postępu innowacyjnego i dzięki swojej konstrukcji posiada ogromny potencjał ekonomiczny i ekologiczny – opowiada Christian Bleiel – prezes zarządu VWMP

vwmp 11Prezes oprowadził zaproszonych gości po halach produkcyjnych koncernu. Zaprezentowano różne etapy produkcji oraz różne jej elementy. Wytłumaczono też, że do uruchomienia nowego projektu i wybudowania czterech nowych linii produkcyjnych należało przebudować niemalże całą produkcję. Wartość inwestycji opiewa na prawie 700 mln zł. W dużym stopniu udało się to firmie zrealizować, dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Szef Volkswagena odsłonił tabliczkę upamiętniającą uruchomienie produkcji nowoczesnych silników w nowej hali w towarzystwie wicepremiera i szefa resortu gospodarki – Janusza Piechocińskiego.

– Volkswagen jest jedynym z koncernów europejskich, który wypracował dochód w 2013 roku, inne poniosły straty na trudnym motoryzacyjnym rynku. Zarząd podjął bardzo ważne decyzje dotyczące wprowadzenia nowych technologii oraz nowego bardzo konkurencyjnego wyrobu. Pozwala to myśleć w kategoriach 800 mln sztuk silników nowej generacji, produkowanych w bardzo konkurencyjnej przestrzeni co najmniej do roku 2022 – mówi Janusz Piechociński, wicepremier RP.

vwmp 12Uruchomienie produkcji w czwartej hali oznacza nowe miejsca pracy. Prezes zapewnił, że dzięki tej inwestycji udało się zabezpieczyć wszystkie dotychczasowe i stworzyć dodatkowo 150 stanowisk. Kolejne wakaty mają powstać także w firmach partnerskich, które współpracują z Volkswagenem.

– Sądzimy, że jest to tylko jeden etap w dalszym rozwoju firmy. Rozmawiamy, czy firma jest gotowa dalej się rozwijać i mamy pozytywne sygnały w tej kwestii – mówi Ilona Antoniszyn-Klik – wiceminister gospodarki.

VWMP istnieje w Polkowicach od 16 lat. W 1999 roku wyprodukowano tu pierwszy silnik diesla w najbardziej innowacyjnej na tamte czasy technologii pompo-wtryskiwaczy. Dziś uruchomiono produkcję silników trzeciej generacji.

DRM

 

Dodaj komentarz