W Polkowicach oddali hołd wszystkim górnikom (FOTO)

Przed pomnikiem “Górnikom Polskiej Miedzi” w Rynku złożone zostały kwiaty i wieńce. W kościele pw. św. Barbary odprawiona została msza św. w intencji górników, ich rodzin i miasta. A wcześniej odsłonięto makietę wieży szybu R-IX na rondzie 11 Listopada. Tak uroczyście barbórkowe obchody odbyły się w Polkowicach po raz pierwszy.

W obchodach górniczego święta, których gospodarzami byli burmistrz gminy Polkowice Łukasz Puźniecki i dyrektor naczelny ZG “Rudna” Marek Świder, uczestniczyli m.in. Radosław Stach, wiceprezes Zarządu KGHM ds. Produkcji, samorządowcy oraz delegacje związków zawodowych, służb mundurowych i szkół, a także mieszkańcy. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli na wieczną szychtę.

– To święto wszystkich górników, tych pracujących, jak i byłych, którzy włożyli wielki trud w budowę i rozwój Zagłębia Miedziowego – mówił m.in. burmistrz Łukasz Puźniecki.

Uroczystość w Rynku była wyjątkowym przeżyciem dla przedstawicieli społecznego komitetu budowy pomnika, skupiającego mieszkańców miasta. Został on odsłonięty w połowie 2007 roku.  – Początkowo pomnik miał być poświęcony tym, którzy zginęli w kopalniach, ale potem zmieniono decyzję – wspominał Jerzy Olczyński, przewodniczący komitetu. – W ten sposób złożony został hołd wszystkim pracownikom Polskiej Miedzi, byłym i obecnym. Cieszy to, że nareszcie odbyła się tutaj taka wspaniała, wspólna uroczystość.

Wcześniej, na rondzie 11 Listopada, przy skrzyżowaniu ulic Legnickiej, Ogrodowej, Małej i Dąbrowskiego, oficjalnie odsłonięta została makieta wieży szybu górniczego R-IX. Było to wspólne przedsięwzięcie gminy Polkowice i KGHM – Oddział ZG „Rudna”.

Przypomnijmy, że w piątek, 6 grudnia, w Polkowicach odbędą się Centralne Obchody Barbórkowe KGHM. Przez miasto przejdzie pochód Lisa Majora, zakończony na polkowickim Rynku tradycyjną ceremonią skoku przez skórę. Uroczystości barbórkowe zakończą się 14 grudnia – IV Biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka.

 

 

 

Fot. UR

Dodaj komentarz

*

code